Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej formy spędzania Świąt Wielkanocnych, decydując się spędzić je poza domem - to dobry czas, aby pobyć z najbliższymi w miłej scenerii

 

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej formy spędzania świąt Wielkiej Nocy, decydując się spędzić je poza domem – to dobry czas, aby pobyć z najbliższymi w miłej scenerii.

Pomysłów na ciekawą Wielkanoc poza domem jest sporo – świąteczny czas można spędzić m.in. w górach, nad jeziorem czy też w egzotycznym zakątku, poznając tradycje świąteczne innych krajów, bądź nastawiając się jedynie na wypoczynek. Oto kilka propozycji na świąteczne wyjazdy.

 

Litwa

Wielkanoc na Litwie to podobnie jak w Polsce największe święto religijne. Litwini w sposób szczególny przygotowują się do tych świąt. Miłośnicy tradycji na pewno nie będą rozczarowani, jeżeli wybiorą to miejsce jako cel wielkanocnej podróży.

 Do najciekawszych miejsc należy Wilno, które jest stolicą Litwy. To miasto świątyń, położone na Pojezierzu Wileńskim, nad rzeką Wilią. Będąc tutaj, należy zwiedzić: Stare Miasto, Ostrą Bramę (miejsce kultu religijnego oraz pozostałość dawnych fortyfikacji), Plac Katedralny z Bazyliką archikatedralną św. Stanisława Biskupa i św. Władysława (miejsce pochówku koronowanych głów), Zamek Górny z Basztą Giedymina na Górze Zamkowej (obecnie w baszcie mieści się Muzeum Zamku Wileńskiego), Zamek Dolny (siedziba książąt i królów) przy Placu Katedralnym. Poza tym na uwagę zasługuje Litewskie Muzeum Narodowe z obszernymi zbiorami archeologicznymi, kultury etnicznej. Na szlaku zwiedzania obowiązkowo musi znaleźć się Cmentarz na Rossie z początku XIX w.

Kowno historycznie stanowiło centrum ekonomii, kultury i nauki. Miasto leży nad dwoma rzekami – Niemnem i Wilią. Warte obejrzenia są ruiny zamku z XIV stulecia, Kościół św. Michała Archanioła, Stare Miasto z XVI-wiecznym Ratuszem, zwanym Białym Łabędziem, Pałac Godlewskiego. Nie zawiedziemy się również, jeśli zdecydujemy się na pobyt w Druskiennikach, największym uzdrowisku litewskim, które słynie ze źródeł mineralnych oraz pokładów borowiny. Kurort ten położony jest malowniczo nad Niemnem na skraju Puszczy Augustowskiej. Powietrze charakteryzuje się tu łagodnością, czystością, a także dużą zawartością jodu. W Druskiennikach znajduje się jeden z największych w Europie aquaparków, a także zadaszony kompleks narciarski Snow Arena.

 

Węgry 

Budapest Vajdahunyad-Burg

Budapeszt – Zamek Vajdahunyad 

 

W Wielkanoc można wybrać się do Budapesztu. W stolicy Węgier, uważanej za jedną z najpiękniejszych w Europie, na nudę nikt nie może narzekać. Oprócz ciekawych zabytków, jak np. Zamek Królewski, w mieście znajduje się wiele miejsc rozrywki: Park Pomników, Ogród Zoologiczny z 1866 r., Oceanarium - Tropicarium (największe w Europie Środkowo-Wschodniej), Pałac Cudów (raj dla dzieci, które odkryły w sobie żyłkę młodego odkrywcy, naukowca).

W Lany Poniedziałek panie mogą liczyć na pokropienie nie tylko wodą, ale i perfumami przez młodych mężczyzn, żeby wyglądały kwitnąco przez cały rok. Podczas świąt Wielkiej Nocy na Węgrzech warto posmakować kuchni i świątecznych przysmaków (m.in. mięsa z chrzanem). Węgierskie tradycje świąteczne, jak i kuchnia zbliżone są do polskich.

 

Włochy

Wielkanoc w Toskanii? Dlaczego nie! Atrakcji w tym urokliwym zakątku Italii jest wiele. Toskania kojarzy się głównie z tonącymi we mgle, porośniętymi roślinnością wzgórzami oraz rozległymi winnicami. Poza to przyciąga malowniczymi historycznymi miasteczkami, w których posmakować można regionalnej kuchni i doskonałego wina. Będąc w Toskanii, koniecznie trzeba zobaczyć Florencję, nazywaną skarbcem sztuki, z Katedrą (Duomo) z wyjątkową kopułą stanowiącą symbol miasta, dużą liczbą pałaców, wnętrz wypełnionych dziełami sztuki oraz piękną architekturą, a także Montepulciano, miejsce słynące z wybornego wina. Położone na wzniesieniu miasto może poszczycić się wspaniałą renesansową zabudową. Obejrzeć tutaj można m.in. ozdobioną gryfami oraz lwami studnię miejską, gotycki ratusz z XIII w., Kościół San Biagio z dwiema dzwonnicami.

We Włoszech nie ma zwyczaju tzw. Lanego Poniedziałku, w ten dzień Włosi organizują np. pikniki. Najważniejszym punktem świąt Wielkiej Nocy jest obiad, a przed nim liczne przystawki (m.in. plastry salami, szynki). Tradycyjnym pierwszym daniem jest barani rosół z pierożkami cappelletti.

Wiele osób decyduje się na Wielkanoc w górach, spędzając wolny czas na szusowaniu na nartach. Miłośnicy sportów zimowych chętnie odwiedzają Alpy. Popularnym wiosennym kierunkiem narciarskim jest Francja (m.in. Trzy Doliny).

Na kilkudniowy wypoczynek, w tym święta Wielkiej Nocy, z egzotycznych zakątków najchętniej wybierane są Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Grecja i Tunezja. Trochę mniejszym zainteresowaniem cieszą się Meksyk, Karaiby i Tajlandia.

 

 https://www.fostertravel.pl/

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Radosne życie w rytmie reggae – Jamajka

WIOLETTA KRAWIEC

 

Gdy przekroczyłam bramę szkoły w miejscowości Martha Brae, nie przypuszczałam jeszcze, że przeżyje tu jedne z najwspanialszych chwil podczas mojej podróży na Jamajkę. Kolorowe ściany, słoneczne wnętrza i uśmiechnięte buzie dzieci przypominały bardziej wesołą kolonię letnią niż placówkę oświatową. Z jednej z sal dochodził do nas piękny śpiew. Zajrzałam do niej przez otwarte drzwi. Grupa dzieci ćwiczyła Down by the River, wielki przebój muzyki reggae zespołu Morgan Heritage. Roześmiane dziewczynki w turkusowych mundurkach kołysały się rytmicznie, w pełni oddając się radości śpiewania. Ich buzie promieniały tajemniczym szczęściem. Słuchałam tej lekcji muzyki z zachwytem i przez kilka minut nie tylko widziałam, ale i czułam Jamajkę. Od tej pory Down by the River jest jedną z moich ulubionych piosenek. Zawsze włączam ją sobie w domu, gdy potrzebuję zastrzyku pozytywnej energii. Działa na mnie szybciej niż na wielu słynna jamajska ganja...

Więcej…

Nieodparty urok Tanzanii i Zanzibaru

 

ROBERT PAWEŁEK 

www.trevelcompass.pl

 

Od pokrytych śniegiem szczytów Kilimandżaro, najwyższej góry Afryki, po idylliczne plaże i rafy koralowe Zanzibaru, ruiny pokryte mchem i fascynujące kultury – wschodnioafrykańska Tanzania kusi całym kalejdoskopem atrakcji. To tutaj rozgrywa się jeden z najbardziej widowiskowych i zarazem dramatycznych spektakli przyrody na ziemi, czyli imponujący przemarsz setek tysięcy dzikich zwierząt w poszukiwaniu pożywienia nazywany Wielką Migracją. Wielu podróżników za punkt honoru stawia sobie upolowanie w kadrze fotograficznym tzw. Wielkiej Piątki Afryki (lwa, słonia, bawoła, nosorożca czarnego i lamparta). Natomiast odwiedziny na słynnej tanzańskiej wyspie Zanzibar przypominają wizytę w prawdziwym raju.

Więcej…

Dominikana mniej znana

MARCIN WESOŁY

 

<< Różnorodność przyrody w Republice Dominikańskiej potrafi człowieka wprawić w osłupienie. W ciągu kilku godzin, w drodze z północnego wschodu na południowy zachód tego kraju możemy na własne oczy przekonać się, jak szybko zmieniają się tutaj krajobrazy. Bujna zieleń środkowej części kraju przechodzi w niekończące się pola ryżowe doliny Cibao albo w plantacje bananów. Na półwyspie Samaná mijamy rozległe gaje palm kokosowych, które osiadły na łagodnie pofałdowanych wzgórzach. Im bliżej granicy z Haiti natomiast, tym tereny bardziej przypominają Meksyk czy Afrykę – ogromne połacie ziemi, czerwonej od boksytu, porastają spłaszczone drzewa akacjowe, wybujałe kaktusy oraz karłowate, typowo preriowe krzewy. W okolicach miast Jarabacoa i Constanza w prowincji La Vega pejzaż jest za to bardziej górzysty, a klimat chłodniejszy. Na Dominikanie nie sposób zatem nie znaleźć swojego miejsca. To raj praktycznie dla każdego. Spróbujmy sami się o tym przekonać. >>

Więcej…