Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej formy spędzania Świąt Wielkanocnych, decydując się spędzić je poza domem - to dobry czas, aby pobyć z najbliższymi w miłej scenerii

 

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej formy spędzania świąt Wielkiej Nocy, decydując się spędzić je poza domem – to dobry czas, aby pobyć z najbliższymi w miłej scenerii.

Pomysłów na ciekawą Wielkanoc poza domem jest sporo – świąteczny czas można spędzić m.in. w górach, nad jeziorem czy też w egzotycznym zakątku, poznając tradycje świąteczne innych krajów, bądź nastawiając się jedynie na wypoczynek. Oto kilka propozycji na świąteczne wyjazdy.

 

Litwa

Wielkanoc na Litwie to podobnie jak w Polsce największe święto religijne. Litwini w sposób szczególny przygotowują się do tych świąt. Miłośnicy tradycji na pewno nie będą rozczarowani, jeżeli wybiorą to miejsce jako cel wielkanocnej podróży.

 Do najciekawszych miejsc należy Wilno, które jest stolicą Litwy. To miasto świątyń, położone na Pojezierzu Wileńskim, nad rzeką Wilią. Będąc tutaj, należy zwiedzić: Stare Miasto, Ostrą Bramę (miejsce kultu religijnego oraz pozostałość dawnych fortyfikacji), Plac Katedralny z Bazyliką archikatedralną św. Stanisława Biskupa i św. Władysława (miejsce pochówku koronowanych głów), Zamek Górny z Basztą Giedymina na Górze Zamkowej (obecnie w baszcie mieści się Muzeum Zamku Wileńskiego), Zamek Dolny (siedziba książąt i królów) przy Placu Katedralnym. Poza tym na uwagę zasługuje Litewskie Muzeum Narodowe z obszernymi zbiorami archeologicznymi, kultury etnicznej. Na szlaku zwiedzania obowiązkowo musi znaleźć się Cmentarz na Rossie z początku XIX w.

Kowno historycznie stanowiło centrum ekonomii, kultury i nauki. Miasto leży nad dwoma rzekami – Niemnem i Wilią. Warte obejrzenia są ruiny zamku z XIV stulecia, Kościół św. Michała Archanioła, Stare Miasto z XVI-wiecznym Ratuszem, zwanym Białym Łabędziem, Pałac Godlewskiego. Nie zawiedziemy się również, jeśli zdecydujemy się na pobyt w Druskiennikach, największym uzdrowisku litewskim, które słynie ze źródeł mineralnych oraz pokładów borowiny. Kurort ten położony jest malowniczo nad Niemnem na skraju Puszczy Augustowskiej. Powietrze charakteryzuje się tu łagodnością, czystością, a także dużą zawartością jodu. W Druskiennikach znajduje się jeden z największych w Europie aquaparków, a także zadaszony kompleks narciarski Snow Arena.

 

Węgry 

Budapest Vajdahunyad-Burg

Budapeszt – Zamek Vajdahunyad 

 

W Wielkanoc można wybrać się do Budapesztu. W stolicy Węgier, uważanej za jedną z najpiękniejszych w Europie, na nudę nikt nie może narzekać. Oprócz ciekawych zabytków, jak np. Zamek Królewski, w mieście znajduje się wiele miejsc rozrywki: Park Pomników, Ogród Zoologiczny z 1866 r., Oceanarium - Tropicarium (największe w Europie Środkowo-Wschodniej), Pałac Cudów (raj dla dzieci, które odkryły w sobie żyłkę młodego odkrywcy, naukowca).

W Lany Poniedziałek panie mogą liczyć na pokropienie nie tylko wodą, ale i perfumami przez młodych mężczyzn, żeby wyglądały kwitnąco przez cały rok. Podczas świąt Wielkiej Nocy na Węgrzech warto posmakować kuchni i świątecznych przysmaków (m.in. mięsa z chrzanem). Węgierskie tradycje świąteczne, jak i kuchnia zbliżone są do polskich.

 

Włochy

Wielkanoc w Toskanii? Dlaczego nie! Atrakcji w tym urokliwym zakątku Italii jest wiele. Toskania kojarzy się głównie z tonącymi we mgle, porośniętymi roślinnością wzgórzami oraz rozległymi winnicami. Poza to przyciąga malowniczymi historycznymi miasteczkami, w których posmakować można regionalnej kuchni i doskonałego wina. Będąc w Toskanii, koniecznie trzeba zobaczyć Florencję, nazywaną skarbcem sztuki, z Katedrą (Duomo) z wyjątkową kopułą stanowiącą symbol miasta, dużą liczbą pałaców, wnętrz wypełnionych dziełami sztuki oraz piękną architekturą, a także Montepulciano, miejsce słynące z wybornego wina. Położone na wzniesieniu miasto może poszczycić się wspaniałą renesansową zabudową. Obejrzeć tutaj można m.in. ozdobioną gryfami oraz lwami studnię miejską, gotycki ratusz z XIII w., Kościół San Biagio z dwiema dzwonnicami.

We Włoszech nie ma zwyczaju tzw. Lanego Poniedziałku, w ten dzień Włosi organizują np. pikniki. Najważniejszym punktem świąt Wielkiej Nocy jest obiad, a przed nim liczne przystawki (m.in. plastry salami, szynki). Tradycyjnym pierwszym daniem jest barani rosół z pierożkami cappelletti.

Wiele osób decyduje się na Wielkanoc w górach, spędzając wolny czas na szusowaniu na nartach. Miłośnicy sportów zimowych chętnie odwiedzają Alpy. Popularnym wiosennym kierunkiem narciarskim jest Francja (m.in. Trzy Doliny).

Na kilkudniowy wypoczynek, w tym święta Wielkiej Nocy, z egzotycznych zakątków najchętniej wybierane są Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Grecja i Tunezja. Trochę mniejszym zainteresowaniem cieszą się Meksyk, Karaiby i Tajlandia.

 

 https://www.fostertravel.pl/

 

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Najlepsze miejsca na wielkanocne wyjazdy

Budapest Vajdahunyad-Burg

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej formy spędzania świąt Wielkiej Nocy, decydując się spędzić je poza domem – to dobry czas, aby pobyć z najbliższymi w miłej scenerii.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze miejsca na wiosenne wycieczki

toskaniaWiosna to doskonała pora, aby spędzić urlop za granicą. Przemęczeni pracą i niekończącą się zimą marzymy o nastaniu słonecznej wiosny. Warto więc wyjść jej naprzeciw.

Czytaj Więcej >>

Artykuły wybrane losowo

Safari po kenijsku

ALEKSANDRA PROCHALSKA

 

<< Kenijska ziemia to kraina kontrastów, magia barw, mieszanka kultur, smaków, zapachów i dźwięków oraz mekka tych, którzy pragną zaznajomić się z bogatą afrykańską fauną i florą, doświadczyć prawdziwej przygody i odpocząć od szarej, monotonnej codzienności. W mojej wyobraźni Kenia jest rudo-purpurowa jak stroje Masajów i czerwona ziemia w Parku Narodowym Tsavo Wschodnie, złotosłomkowa jak sawanna i majestatyczne lwy, soczyście zielona po długiej porze deszczowej i wreszcie turkusowo-błękitna jak fale Oceanu Indyjskiego. >>

 

Do Kenii można przyjechać w dowolnym momencie, jednak większość turystów pojawia się tu między grudniem a marcem (ze względu na gwarancję doskonałej pogody) oraz lipcem i wrześniem (w czasie Wielkiej Migracji ssaków kopytnych z tanzańskiego Parku Narodowego Serengeti do kenijskiego Rezerwatu Narodowego Masai Mara). W Kenii występują zasadniczo dwie pory deszczowe: krótsza – w listopadzie oraz dłuższa trwająca od końca marca do przełomu maja i czerwca. Podczas opadów pojawia się dużo komarów, zwiększa się zatem zagrożenie malaryczne, nieco trudniej też obserwować zwierzęta, jednak wyprawy safari są wtedy znacznie tańsze.

Więcej…

Cztery światy, jeden Ekwador

AR PN COSTA06 PLAYAS DEPORTES SURF 087

Wybrzeże Pacyfiku w Ekwadorze jest idealne do uprawiania surfingu

© MINISTRY OF TOURISM OF ECUADOR

 

Aleksandra Świstow

www.pojechana.pl 

 

Jest taki kraj w Ameryce Południowej, w którym występują aż cztery regiony fizyczno-geograficzne – Amazonia, góry („sierra”), wybrzeże („costa”) i słynny archipelag Galapagos, 15 proc. wszystkich gatunków ptaków żyjących na naszej planecie, 6 tys. gatunków motyli i aż 3 tys. odmian storczyków, mimo iż zajmuje on powierzchnię mniejszą niż Polska. Stąd pochodzi aż 10 proc. wszystkich gatunków roślin i 8 proc. wszystkich gatunków zwierząt na świecie. To właśnie Ekwador – najmniejsze z andyjskich państw. „Ecuador” oznacza po hiszpańsku „równik”. Linia najdłuższego równoleżnika Ziemi przecina północną część kraju.

Więcej…

Esencja Kuby, czyli cygara, rum i muzyka

Anna César Winiarek
www.cuba-miamor.blogspot.com

 

<< Są trzy rzeczy, które rozsławiły Kubę na cały świat: cygara, rum i tutejsza muzyka. Z nimi zresztą kojarzy się ona większości obcokrajowców i to dla nich ściągają do niej liczni turyści. Kubanka wydmuchująca cygarowy dym, ludzie spędzający czas w hawańskim barze ze szklaneczką złocistego rumu w dłoni, para tańcząca salsę na ulicy – takie zdjęcia widzieli prawie wszyscy z nas. Pora przenieść się do miejsc, gdzie zostały zrobione. >>

Więcej…