Już po raz trzeci profesjonaliści i amatorzy narciarstwa alpejskiego zmierzą się na trasie najdłuższego i najbardziej wymagającego slalomu giganta w Polsce. Zawody No Limit Kasprowy 2018 odbędą się 24 marca na szczycie Kasprowego Wierchu.


Zawody No Limit Kasprowy to konkurencja slalomu giganta z elementami supergiganta, która zostanie rozegrana na Kasprowym Wierchu. Dzięki świetnym warunkom śniegowym, zawodnicy będą rywalizować na Hali Goryczkowej. Uczestnicy sprawdzą swoje umiejętności i prędkość na ponad dwukilometrowej trasie, która jest najdłuższa
w tej konkurencji w Polsce. Pierwszy zjazd zaplanowano na godz. 11.00 z zastrzeżeniem ewentualnej zmiany godziny.

Aby wziąć udział w zawodach wystarczy do 23 marca do godz. 18.00 zarejestrować się na stronie internetowej www.nolimitkasprowy.pl oraz uiścić opłatę startową. W przypadku wysokiej frekwencji rejestracja może być zamknięta wcześniej.

Start zostanie ustawiony pod Przełęczą nad Zakosami na wysokości ok. 1860 m n.p.m. w dół Kotła Goryczkowego, a meta będzie znajdować się przy szałasie na Polaku, czyli
w miejscu, w którym rozpoczyna się nartostrada do Kuźnic. Do przejechania zawodnicy mają ponad 2 km. Szacowany najlepszy czas przejazdu powinien wynieść około dwóch minut.

No Limit Kasprowy to jedyne tego typu zawody w Polsce, gdzie amatorzy mogą zmierzyć się z zawodowcami. Jest to również niepowtarzalna okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności narciarskie na jedynych w Polsce terenach przypominających warunki alpejskie. Trasa wymaga bardzo dobrej kondycji i świetnego przygotowania, ale rywalizacja to nie wszystko. Zależy nam, aby impreza również integrowała wielbicieli narciarstwa – mówi z Marcin Blauth firmy No Limit.

Kasprowy Wierch to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można przeprowadzić tak ambitną rywalizację. To tutaj znajdują się najwyżej położone w Polsce trasy narciarskie, na których można jeździć na naturalnym śniegu. Kasprowy Wierch może pochwalić się bogatymi tradycjami sportowymi. Narciarze pierwszy raz do konkurencji w tym miejscu stanęli ponad 100 lat temu, w marcu 1910 r. Chcemy podtrzymywać tę piękną tradycję – mówi Patryk Białokozowicz z Polskich Kolei Linowych.

W tegorocznej edycji No Limit Kasprowy zawodnicy mogą spróbować swoich sił na nartach, snowboardzie i mono-ski (narciarze niepełnosprawni) w 15 kategoriach indywidualnych oraz w konkurencji drużynowej. Zanim duch sportu pochłonie zawodników, uczestnicy zjedzą wspólne śniadanie na szczycie Kasprowego Wierchu,
w najwyżej położonej restauracji w Polsce „Poziom 1959”.


Już od godz. 12.00 uczestnicy zawodów będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanej strefy Zawodnika i Kibica w Kuźnicach przy dolnej stacji kolei na Kasprowy Wierch. Ceremonię rozdania nagród zaplanowano na godz. 16.00. Każdy zawodnik poza wyśmienitą rywalizacją i niepowtarzalną atmosferą może liczyć na upominek, a dla najlepszych przewidziano nagrody.

W zeszłym roku w No Limit Kasprowy 2017 wzięło udział ponad 280 uczestników. Najlepszy czas przejazdu (1:25,00) uzyskał Antoni Szczepanik. Najszybszą kobietą drugiej edycji została Magdalena Kłusak z czasem 1:25,32. Natomiast w klasyfikacji „z przelicznikiem”, uwzględniającej wiek i płeć uczestników, zwyciężyła Ewa Derwinis.

Chcemy, aby Kasprowy Wierch łączył miłośników narciarstwa, sportów zimowych i zdrowej rywalizacji. Życzymy wszystkim uczestnikom przede wszystkim świetnej zabawy i pobicia własnych rekordów – mówi Patryk Białokozowicz z PKL

Organizatorem zawodów No Limit Kasprowy są Operator Logistyczny No Limit Sp. z o.o. i Polskie Koleje Linowe S.A.
Partnerami i sponsorami imprezy są: Auto Idea SP. z o.o., MAK DOM, 7R SA, Film Produkcja.


Więcej informacji (harmonogram, regulamin, relacje z poprzednich edycji i inne) znajduje się na stronie: www.nolimitkasprowy.pl.

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Argentyna - podróż życia

EMILIA GRZESIK

 

<< Tam, gdzie strzeliste szczyty łaskoczą niebo, ziarnka piasku ścigają się z wiatrem przez bezkresne równiny Patagonii, a Ocean Spokojny konkuruje z Atlantykiem – tam rodzi się przygoda. Wytrwałość podróżników przemierzających setki kilometrów surowej patagońskiej ziemi i odwaga żeglarzy wpływających w zdradliwe wody Cieśniny Magellana lub okolic przylądka Horn nabierają zupełnie nowego znaczenia, kiedy podziwiamy majestat andyjskich lodowców. Krajobrazy południowej Argentyny należą do jednych z najbardziej spektakularnych na naszej planecie. Dla mnie Patagonia wraz z Ziemią Ognistą stanowią wręcz symbole wielkich wypraw życia. >>

Południowoamerykańska Republika Argentyńska to kraj bardzo zróżnicowany. Ze względu na jego specyficzne położenie występuje tu kilka stref klimatycznych. Ukształtowanie terenu również nie jest jednolite: wschodnią granicę stanowi wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, a zachodnią – wysokie Andy. Pomiędzy nimi rozciągają się bezkresne równiny i porośnięta trawą pampa, na której pasie się bydło. To stąd pochodzi najlepsza na świecie argentyńska wołowina, królowa popularnego asado, czyli tradycyjnego grilla dla rodziny i przyjaciół (barbecue).

W moich oczach Argentyna zawsze była ziemią poszukiwaczy nowych lądów. Dlatego też by poczuć się jak oni, postanowiłam wyruszyć na jej najdalej wysunięty na południe kraniec, stanąć na brzegu kontynentu i rzucić wyzwanie nieznanemu.

Więcej…

Wiele twarzy Panamy

1__Playa_San_Blas1.jpg

Rajska wysepka w archipelagu San Blas

©VISITPANAMA.COM

Mariusz Kozak-Zagozda


Według jednych teorii nazwa kraju pochodzi z języka Indian Cueva i znaczy „miejsce obfitości ryb”, zgodnie z innymi tłumaczy się ją na „obfitość motyli”. Najlepiej opisują go jednak słowa jednego z bohaterów powieści „Krawiec z Panamy”, autorstwa Anglika Johna le Carré: „Mamy wszystko, czego Bóg potrzebował, by stworzyć raj: żyzne ziemie, plaże, góry, dziką przyrodę, co krok drzewa pełne owoców, a wokół wspaniałych ludzi”. Jeśli więc macie przed oczami wizję idealnych tropików, najprawdopodobniej myślicie właśnie o Panamie.

Więcej…

„G’day, Aussieland” – z wizytą na antypodach

KAROLINA SYPNIEWSKA
www.karolinasypniewska.pl


<< „No worries, mate” (z ang. „nie ma sprawy, stary”) powtarzają ciągle Australijczycy z uśmiechem na twarzy. Ten popularny zwrot pokazuje ich beztroskie podejście do przeciwności losu. W Australii każdy jest „mate” – kolegą, kumplem, dobrym znajomym. Z drugiej strony ten kontynent wydaje się bardzo niebezpiecznym miejscem dla człowieka. Czyhają tu na niego rekiny, włochate pająki i najbardziej jadowite na świecie węże. Czy jednak naprawdę powinniśmy się bać? Nie dowiemy się, jeśli nie zaryzykujemy. Zapraszam do niezmiernie interesującej krainy kangurów! >>

W II w. n.e. na mapie Ptolemeusza, greckiego astronoma, matematyka i geografa, pojawił się tajemniczy ląd, którego istnienie uczony założył na podstawie teorii mówiącej, że północny region świata musi równoważyć na południu jakaś ziemia. Zaczęto określać go mianem Terra Australis bądź Terra Australis Incognita (z łac. Ziemia Południowa, Nieznana Ziemia Południowa). To właśnie od tego wyrażenia wywodzi się nazwa najmniejszego na naszej planecie kontynentu (8,6 mln km² powierzchni) oraz 6. pod względem wielkości państwa na świecie (zaraz po Rosji, Kanadzie, Chinach, USA i Brazylii), które na nim leży. W kraju tym żyje prawie 24 mln ludzi, z czego 85 proc. mieszka w odległości 50 km od wybrzeża. Suchy i nieprzyjazny interior zasiedla rdzenna ludność tych stron – wyjątkowo wytrzymali Aborygeni.

Więcej…