Manaslu to ósma góra świata. Do tej pory na jej szczycie stanęło kilkunastu Polaków. Dwie kobiety – Monika Witkowska oraz Joanna Kozanecka - postanowiły podjąć wyzwanie i zmierzyć się ze szczytem. Czy góra pozwoli się zdobyć? To okaże się już niebawem.
Atak szczytowy w ramach Manaslu 2018 Awilux Discover planowany jest na przełomie września i października. Podróżniczki wyjechały w Himalaje 3 września. Po kilku dniach przygotowań mają rozpocząć trekking do bazy na wysokości 4750 m. Po aklimatyzacji w kilku kolejnych obozach będą gotowe, by wyruszyć na szczyt Manaslu (8156 m). Górę zdobywać będą w dwuosobowym składzie. Doświadczone himalaistki do wyzwania podchodzą z wielką pokorą. Manaslu wzbudza wśród pasjonatów wysokich gór duży respekt, bo choć jest niższy od Everestu, bywa dużo trudniejszy do zdobycia. W wyprawę zaangażowała się firma Awilux Polska, producent okien, drzwi, systemów przesuwnych i akcesoriów okiennych z Leszna.
 
Spełnić marzenia
O tym, skąd wziął się pomysł na wyprawę, mówi Monika Witkowska: - W ubiegłym roku, jadąc w rejon Annapurny, zobaczyłam tą przepiękną górę z odległej od niej drogi do Pokhary, poprosiłam o zatrzymanie samochodu, wysiadłam i nie mogłam się napatrzeć. Ośnieżony kolos prezentował się nadzwyczaj dostojnie, choć zarazem groźnie. To właśnie wtedy pomyślałam, że chciałabym się z tą górą zmierzyć, licząc że może pozwoli się zdobyć. – dodaje.W ramach wyprawy Manaslu 2018 Awilux Discover szczyt będzie zdobywany w dwuosobowym składzie. Partnerką wspinaczkową Moniki Witkowskiej jest Joanna Kozanecka.
Chcemy pokazać, że himalaizm wcale nie jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn, że kobiety też są w nim obecne, też potrafią “walczyć” i być zdeterminowane w realizowaniu swoich celów. Chcę pokazać, że przeciętna Polka potrafi realizować swoje marzenia i osiągać najwyższe szczyty. – dodaje Monika Witkowska i jak podkreśla, dotyczy to nie tylko gór, ale każdej sfery życia.
Profesjonalne wsparcie
Jak zapewniają, do wyprawy są przygotowane zarówno kondycyjnie, jak i sprzętowo. Finał zależy jednak od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, czy „góra pozwoli” się zdobyć. Niezbędne jest także szczęście, zwłaszcza z oknem pogodowym przy ataku na szczyt.
Tutaj jestem jednak dobrej myśli, ponieważ moją wyprawę wspiera firma Awilux, produkująca okna. – śmieje się himalaistka.
Firma Awilux Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Produkcję opiera na niemieckiej technologii firmy Schüco International. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów i dokładność wykonania. Celem działalności jest promocja rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i energooszczędność oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby wszystkich użytkowników. Marek Sprengel, Prezes firmy Awilux Polska, powiedział, że to wspólne wartości wyznawane przez firmę oraz himalaistki zaowocowały stworzeniem projektu Awilux Discover.
Awilux jest firmą z pasją, stąd wspieramy pasje innych. Urzekły nas aspiracje Moniki Witkowskiej, która właśnie wyruszyła w Himalaje. Postanowiliśmy wesprzeć jej wyprawę, ponieważ uważamy, że należy realizować swoje marzenia. Himalaizm to walka z samym sobą oraz z siłą natury. Zaangażowanie, odwaga, ale również poświęcenie, solidność, rzetelność, którą charakteryzują się wszyscy pasjonaci wysokich gór, to cechy, które są nam bliskie. W Awilux Polska staramy się wspierać mniejsze i większe projekty, ponieważ wierzymy w ludzki potencjał. Wyprawa na Manaslu będzie pierwszym z projektów pod szyldem Awilux Discover. – mówi Pan Prezes firmy Awilux.
Firma Awilux Polska regularnie angażuje się w akcje społeczne. Między innymi, w ramach programu "Awilux-edukacja i praca", pracownicy firmy przybliżają uczniom Zespołu Szkół Rolniczo-Budowalnych z rodzinnego Leszna arkana branży budowlanej. Celem programu jest aktywizowanie młodzieży oraz pomoc w podjęciu ważnych, życiowych decyzji, przed którymi staną po ukończeniu szkoły.
 
 
Wszystkie oczy skierowane na Manaslu
Wyprawa Manaslu 2018 Awilux Discover to ogromne przedsięwzięcie, nad którym pracuje wiele osób. Destynacja wybrana przez podróżniczki to nie lada wyzwanie. Szczyt Manaslu (8156 m) jest położony w Nepalu, w masywie Himalajów. Jego nazwa oznacza „Górę Ducha”. W stosunku do Mount Everestu wysokość Manaslu jest dużo niższa, jednak od strony technicznej zdobycie szczytu jest znacznie trudniejsze. To dość rozległy masyw, a drogi wspinaczkowe należą do najdłuższych w Himalajach.
Wszyscy bacznie obserwujemy to, co dzieje się w Himalajach. Mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się z nowymi zdobywczyniami ośmiotysięcznika i wspólnie będziemy świętować sukces projektu Awilux Discover. – dodaje Marek Sprengel.

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Turystyka konna w Polsce i na świecie

JERZY MOSKAŁA


<< W agencjach turystycznych i biurach podróży, tak w naszym kraju, jak i za granicą, coraz częściej znajdziemy nie tylko klasyczne oferty wypoczynkowe, lecz także bardziej wyprofilowane pakiety z zakresu turystyki kulturoznawczej, np. wyprawy winiarskie, czy aktywnej, m.in. wycieczki konne. Te ostatnie zyskują sobie z każdym rokiem więcej zwolenników, również wśród osób nigdy wcześniej nie interesujących się jeździectwem. >>

Więcej…

SKARBY SRI LANKI

ALINA WOŹNIAK

 

<< Ogromne bogactwo tropikalnej przyrody, ziół i przypraw, bezcenne pamiątki przeszłości, kamienie szlachetne i wyśmienita herbata – wszystko to znajdziemy na niewielkiej wyspie, która niczym łza opada z Półwyspu Indyjskiego. A powitają nas na niej ludzie, którym spokoju ducha może pozazdrościć każdy Europejczyk. >>

  FOT. SRI LANKA TOURISM

Mimo iż położona na wyspie Cejlon Sri Lanka ma zaledwie ok. 65,6 tys. km2, to jest ogromnie zróżnicowana, pulsuje kolorami, a krajobrazy zmieniają się tu jak w kalejdoskopie: od wiecznie zielonych lasów po góry wysokie jak Tatry, suche równiny, malownicze rzeki i wodospady, laguny, plantacje herbaty i tropikalnych owoców oraz skąpane w słońcu, długie i piaszczyste plaże z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. To prawdziwie rajski zakątek dla spragnionych błogiego leniuchowania, kontaktu z dziewiczą naturą i wspaniałymi zabytkami. Aż 8 tutejszych obiektów znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO – starożytne miasta Polonnaruwa, Sigiriya, Anuradhapura i Kandy, Rezerwat Leśny Sinharaja, Stare Miasto Galle i jego fortyfikacje, buddyjska Złota Świątynia Dambulla i Płaskowyż Centralny.

Więcej…

Sun of Jamaica

ANNA GORDON

 

<< HasłoJamajka”uruchamia całą serię skojarzeń: słońce, plaża, relaks, muzyka, taniec... Na tej wyspie czeka nas jednak o wiele więcej. Charakterystyczna kultura, burzliwa i ciekawa historia, język ze specyficznym śpiewnym akcentem oraz otwarci i uśmiechnięci ludzie stanowią niemniej silny magnes przyciągający corocznie miliony turystów z całego świata. W 1988 r. na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w kanadyjskim Calgary reprezentacja tego gorącego karaibskiego kraju wzięła udział w zawodach bobslejowych. Jak więc widać, dla Jamajczyków nie ma rzeczy niemożliwych. >>

Ojczyzna muzyków reggae Boba Marleya i Shaggy’ego leży na niewielkiej wyspie na Morzu Karaibskim (prawie 11 tys. km² powierzchni). Największa liczba ludności zamieszkuje portowe Kingston, stolicę państwa od 1872 r. (wcześniej głównym ośrodkiem administracyjnym było Spanish Town). Eksportuje się stąd cukier wytwarzany z trzciny cukrowej, aromatyczną kawę arabikę oraz wyśmienity złocisty rum.

Więcej…