Maraton to bieg na dystansie 42,195km. Skąd wzięła się ta nierówna liczba? Jaka jest historia maratonów w Polsce i na świecie? Kto przebiegł je najszybciej? Na jakie imprezy biegowe warto się wybrać, żeby biegać w blasku fleszy i reflektorów? Te i kilka innych ciekawostek na temat maratonów znajdziecie w naszym artykule.

Jak to wszystko się zaczęło?

Dawno, dawno temu, w 490 roku p.n.e. wojska greckie toczyły zaciekłe walki w pobliżu Aten, broniąc się przed agresorem - Persami. Miejscowość, w której rzecz się działa nazywała się Maraton. Chociaż to wojska Persów miały znaczącą przewagę liczebną, walki wygrały wojska greckie. Po zakończeniu bitwy, pokonana armia perska wyruszyła okrętami w kierunku Aten, które nie spodziewały się zagrożenia. W drogę pospiesznie wyruszył więc posłaniec - Filippides, którego zadaniem było ostrzec przed zbliżającym się atakiem i poinformować o zwycięstwie w Maratonie. Miał do pokonania dystans 37km. Udało mu się dobiec. Jednak chwilę po przekazaniu wieści, padł jak długi i zmarł z wyczerpania.

Powstało na ten temat wiele opowieści i historii, które stały się inspiracją do włączenia biegu na takim właśnie dystansie – upamiętniając karkołomny wyczyn Filippidesa – do Pierwszych Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Atenach w 1896 roku. Dystans – dla wygody – zaokrąglono do pełnych 40km. Wciąż pozostawał jednak symboliczny, bowiem oficjalnie do programu igrzysk, jako dyscyplinę medalową, włączono go dopiero w 1984 roku w Los Angeles.

Ciekawostka: Jak to się stało, że z pierwotnej – historycznej – odległości 37km, dystans zwiększono do 40km, to jasne. Ale skąd 42,195km? Otóż, podczas IV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1908 roku na trybunach zasiadał ówczesny brytyjski monarcha – król Edward VII. Maraton odbywał się wciąż symbolicznie, wieńcząc każde igrzyska. Żeby było bardziej spektakularnie, metę biegu przesunięto o 2,195km - do miejsca, w którym zasiadał król – i w ten właśnie sposób, maraton zyskał tajemniczo nierówny dystans 42,195km i tak już zostało.

Impreza masowa

Wiadomo, w igrzyskach udział mogą wziąć tylko nieliczni. Maraton bardzo szybko stał się jednak bardzo popularny i powszechny na tyle, że zaczął odbywać się w różnych miejscach, na ulicach całego świata. W tych biegach udział mógł wziąć każdy. Za największe imprezy biegowe na dystansie maratońskim uważa się tzw. Wielką Szóstkę. To organizowane przez World Marathon Majors biegi w Tokio (Tokyo Marathon), Londynie (Virgin Money London Marathon), Chicago (Bank of America Chicago Marathon), Bostonie (Boston Marathon), Berlinie (BMW Berlin Marathon) oraz Nowym Jorku (TCS New York City Marathon). Biegi odbywają się w różnych terminach – można więc “zaliczyć” je wszystkie po kolei.

Naj…

Teraz pora na trochę interesujących danych:

 • Najstarszy maraton w dziejach nowożytnych to maraton w Bostonie - biegany od 1897 roku.
 • Najstarszy maraton na starym kontynencie to bieg w Koszycach - biegany od 1924 roku.
 • Najstarszy maraton w Polsce to bieg Rembertów-Zegrze (w dwie strony), który odbył się w 1924 roku. Wygrał go Stefan Szelestowski z wynikiem 3:13.10,5.
 • Największy maraton europejski to bieg w Londynie i Berlinie – zgromadziły przeszło 40 tysięcy biegaczy każdy.
 • Najdłuższy czas, który można biec maraton, żeby uznać, że się go zakończyło, to limin 5 lub 6 godzin.
 • Najdziwniejsze miejsca, w których odbywał się bieg maratoński to Sahara, biegun północny i Wielki Mur Chiński.
 • Największe maratony (oficjalne) w Polsce, w których udział wzięło minimum 5000 uczestników, to Maraton Warszawski, Orlen Warsaw Marathon, Wrocław Marathon, Poznań Marathon oraz Cracovia Marathon.
 • Najszybszy maratończyk świata (stan obecny – 2018 rok) to Eliud Kipchoge z Kenii, który przebiegł maraton w Berlinie w czasie 2:01:39.
 • Najszybszy polski maratończyk to (jak na razie) Henryk Szost, przebiegł maraton w Otsu w czasie 2:07:39.
 • Najszybsza kobieta na świecie, która przebiegła maraton to Paula Radcliffe z Wielkiej Brytanii, pokonując dystans maratonu w Londynie w czasie 2:15:25.
 • Najbardziej spektakularnym rekordzistą jest Dean Karnazes – nie dość, że pokonał dystans maratoński na biegunie południowym w temperaturze -40 stopni, to udało mu się przebiec aż 50 maratonów w 50 różnych stanach Ameryki Północnej w 50 kolejnych dni.

Żródło: https://sportroom.pl

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Indie – szlakiem pałaców, plaż i ajurwedy

PAWEŁ SKAWIŃSKI

 

Podróż zachodnim wybrzeżem Indii to wyprawa przez usiane pałacami pustynie Radżastanu i rajskie plaże Goa, dawnej kolonii portugalskiej, aż po pełną przypraw i dzikiej przyrody Keralę – ojczyznę ajurwedy, prastarej medycyny hinduskiej.

 

Hanwant Singh (1923–1952), maharadża Dźodhpuru (Jodhpuru), wyciągnął pistolet kalibru 22 i wymierzył w indyjskiego urzędnika. – Odmawiam przyjęcia twojego dyktatu! – młody, rozpuszczony, gnuśny i obrzydliwie bogaty władca, którego ulubioną rozrywką były gra w polo, polowania na stepówki i sztuczki magiczne, właśnie zdał sobie sprawę, że oddał władzę nad swoim królestwem. W 1947 r. Singh podpisał akces pustynnego Dźodhpuru do Unii Indyjskiej (przekształconej w 1950 r. w obecną Republikę Indii) – w ten sposób jego ziemie stały się częścią dzisiejszego stanu Radżastan. Co prawda maharadża mógł zachować swój bajeczny majątek, jeździć limuzynami o czerwonych, królewskich tablicach rejestracyjnych, ale upokarzający sposób zawarcia traktatu obudził w nim ducha przodków – wojowniczych i dumnych Radźputów.

Więcej…

Zaproszenie na Kaukaz – do Gruzji i Armenii

 

Tamar Gelashvili-Dąbrowska

Krzysztof Dąbrowski

www.kaukaz.pl

 

<< Gruzja i Armenia to chrześcijańskie wyspy zanurzone w kaukaskiej mozaice narodów i kultur. Leżą na pograniczu kontynentów kształtowanym przez ścieranie się sił przyrody i rywalizujących ze sobą cywilizacji. Efektem tych odwiecznych zmagań jest rzadko spotykana różnorodność krajobrazów oraz duże bogactwo tradycji na stosunkowo niewielkim obszarze, który odpowiada 1/3 terytorium Polski. Zobaczymy tu subtropikalne lasy pełne lian, przejedziemy przez surowe płaskowyże wulkaniczne, a także doświadczymy chłodu bijącego od wiecznych lodowców. Poza tym możemy przeczesać labirynty miast wykutych w skale, zwiedzić imponujące katedry o tysiącletniej historii i zrelaksować się w starożytnych łaźniach, a to wszystko urozmaicić sobie zgłębianiem tajników sztuki winiarskiej, degustacją przysmaków przepysznej kuchni kaukaskiej oraz zabawą w ekskluzywnych klubach muzycznych. >>

Więcej…

Filmowe oblicza Sycylii

HELENA KUCZYŃSKA-GRASSO


<< „Wydawało mi się naturalnym umiejscowienie akcji filmu w miejscu, gdzie historia jest nadal żywa i wibrująca. Jest to Sycylia, której nie należy identyfikować z mafią. Ta wyspa ma wiele innych twarzy, które ogromnie mnie fascynują” – powiedział kiedyś Krzysztof Zanussi o swoim filmie „Czarne słońce”. Zdecydowanie zgadzam się z jego słowami. Podróż po tej pasjonującej części Włoch dostarcza mnóstwa różnorodnych wrażeń i pozwala porównać rzeczywistość z powszechnymi wyobrażeniami. >>

Więcej…