• Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) publikuje nowe sprawozdanie na temat praw pasażerów w UE;
  • Prawodawstwo dotyczące praw pasażerów jest jedną z flagowych polityk Unii, która niezwykle skutecznie wzmacnia pozycję podróżujących;
  • Sprawozdanie potwierdza istnienie problemów pasażerów z uzyskaniem należnych im odszkodowań.

Rozporządzenie WE 261 to niewątpliwy sukces, jeśli chodzi o prawa pasażerów, jednak wciąż doświadczają oni problemów z uzyskaniem należnych im odszkodowań. Taki wniosek zawarto w sprawozdaniu przedstawionym dzisiaj przez Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) w Brukseli. Raport zatytułowany „Prawa przysługujące pasażerom w UE są kompleksowe, jednak pasażerowie wciąż muszą o nie walczyć" (dostępny na: https://www.eca.europa.eu/en/Pages/NewsItem.aspx?nid=11020) stanowi kompletny audyt osiągniętych efektów w zakresie praw pasażerów.

Sprawozdanie potwierdza, że pasażerowie cieszą się dobrze rozwiniętym unijnym systemem praw pasażerów, który tworzy Rozporządzenie WE 261/2004. Komisja Europejska postrzega prawodawstwo dotyczące pasażerów jako jeden ze swoich największych sukcesów w zakresie wzmacniania pozycji konsumentów. Problemy nie wynikają zatem z braku odpowiedniego systemu ochrony, ale z ogólnej nieświadomości podróżnych, jak również z kwestii dotyczących egzekwowania przepisów.

Sprawozdanie ukazuje, że propozycja Komisji Europejskiej dotycząca zmniejszenia kosztów pomocy i odszkodowań ponoszonych przez przewoźników, jak również wydłużenie czasu oczekiwania z 3 do 5 godzin, w całości opierała się na bardzo ograniczonych danych udostępnionych Komisji przez linie lotnicze, co sprawiło, że te elementy wniosku okazały się nietrafione.

Ponadto, niedawno opublikowany przez Kolegium Europejskie dokument badawczy potwierdził skuteczność Rozporządzenia WE 261/2004 w ograniczaniu opóźnień lotów. Podkreślono w nim również znaczenie pracy europejskiej branży roszczeniowej w motywowaniu linii lotniczych do poprawy jakości świadczonych usług. Kontynuując działania mające na celu reprezentowanie praw pasażerów w Europie, APRA wzięła udział w debacie okrągłego stołu zainteresowanych stron, zorganizowanej dzisiaj w Brukseli w celu przedstawienia sprawozdania ETO.

W sprawozdaniu z audytu stwierdzono ponadto, że agencje ds. roszczeń i alternatywne organy rozstrzygania sporów wypełniają luki w egzekwowaniu przepisów dotyczących zgodności z przepisami w zakresie praw pasażerów. Przedstawiono w nim przypadki, w których pasażerowie byli ignorowani, a ich roszczenia nieuznawane przez linie lotnicze, do momentu wpisania pasażerów na listy powadzone przez agencje roszczeniowe, co pomogło pasażerom skutecznie dochodzić swoich praw.

Przewodniczący APRA Christian Nielsen zauważa: "Raport pokazuje, że pasażerowie chcą otrzymywać odszkodowania po doznaniu przykrych skutków odwołanego czy opóźnionego lotu. Jednak 2/3 pasażerów nie domaga się należnego im odszkodowania, ponieważ uważają, że próby te okażą się nieskuteczne lub nawet nie mają świadomości przysługujących im praw. Jesteśmy dumni z dotychczasowej pracy wykonanej przez europejską branżę roszczeniowej na rzecz likwidowania luki w zakresie świadomości pasażerów i sprawiedliwego rozpatrywania roszczeń oraz z niecierpliwością czekamy na okazje, które pozwolą nam pomóc jeszcze większej liczbie pasażerów na całym świecie w zrozumieniu i egzekwowaniu przysługujących im praw wobec linii lotniczych, które nie zawsze postępują zgodnie z obowiązującym prawem".

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Droga do tajskiego raju

DAWID ZASTROŻNY


Ulotka na lotnisku, przewodnik w plecaku, film na ekranie pokładowego monitora: zanim nasze stopy dotkną tajskiej ziemi, sądzimy, że wiemy, czego się spodziewać. Znamy już uśmiech Leżącego Buddy ze świątyni Wat Pho, naszą wyobraźnię rozpala złoto Wielkiego Pałacu Królewskiego w Bangkoku. Nowoczesny terminal lotniska w stolicy Tajlandii jest przyjaźnie rozplanowany i wiemy dokąd iść. Nie jesteśmy tylko przygotowani na to, co czeka na nas na zewnątrz.

Bangkok pędzi, a pierwsze spotkanie z nim jest niczym czołowe zderzenie. Tajska metropolia domaga się uwagi powodzią neonów, których znaczenia nie pojmujemy. Wszystko, co na pierwszy rzut oka wydaje się znajome, wcale takie nie jest. Warto więc zostać tu kilka dni, żeby się oswoić i bez pośpiechu chłonąć energię tego ogromnego miasta.

Więcej…

Woda i wino na północy Węgier

NOÉMI PETNEKI

 

<< Coraz popularniejsze wyjazdy do luksusowych hoteli SPA wcale nie muszą oznaczać dni wypełnionych jedynie seriami zabiegów. Ciekawą propozycją dla osób chcących się zrelaksować i uzupełnić zapasy energii niezbędnej do zmagania się z codzienną rzeczywistością są zagraniczne wycieczki do uzdrowisk i centrów wellness. W Europie wiele takich ośrodków znajdziemy na Węgrzech. Kraj naszych bratanków nie od dziś wie, jak wykorzystać swoje dobra naturalne i przyciągnąć jak najwięcej gości z całego świata. >>

Za najpopularniejsze miasta północno-wschodniego regionu państwa Madziarów uchodzą niewątpliwie Miszkolc (Miskolc), Eger oraz Tokaj. Każde z nich ma zupełnie inny charakter i w równym stopniu zasługuje na odwiedzenie. Ten rejon to również zielone lasy Gór Bukowych (Bükk-hegység), łagodne pasma wzgórz Czerhat (Cserhát) czy szczyty Mátry z najwyższym punktem Węgier – Kékes (1014 m n.p.m.). Tuż przy słowackiej granicy leży natomiast podziemne królestwo krasowe z jaskiniami jak z bajki.

Więcej…

Malawi, czyli nie tylko jezioro

ROBERT GONDEK „GERBER”
www.stronagerbera.pl


<< Malawi, położone w południowo-wschodniej części Czarnego Lądu, bywa często nazywane „gorącym sercem Afryki”, choć temperatury panują w nim niższe niż w innych okolicznych państwach w rejonie klimatu podrównikowego. Dzieje się tak dlatego, że znaczną jego część stanowią wyżyny i płaskowyże wznoszące się na wysokość ponad 1000 m n.p.m. Te warunki upodobały sobie szczególnie zwierzęta, których różnorodność gatunkowa w tym regionie potrafi zaskoczyć niejednego wytrawnego miłośnika podróży. >>

Więcej…