Chanuka to święto żydowskie zwane także Świętem Świateł. Obchodzone jest co roku i trwa osiem dni.

W tym roku rozpoczyna się 2 grudnia.

 

Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku – chanukiji. Według Talmudu, po wyzwoleniu Świątyni Jerozolimskiej z rąk Greków, zapas oleju do siedmioramiennego świecznika był niewielki i powinien wystarczyć tylko na jeden dzień, jednak w cudowny sposób palił się aż osiem dni.

Tradycyjnym zwyczajem jest spożywanie potraw przygotowanych na oleju takich jak: pączki, naleśniki, placki ziemniaczane, racuchy.

Chanuka nie jest świętem określonym przez Torę, więc większość sklepów jest otwarta w normalnych godzinach. Odwiedzając Jerozolimę w tym okresie warto wybrać się na spacer w ortodoksyjnej dzielnicy Mea She'arim wczesnym wieczorem, aby doświadczyć fascynującego widoku świeczników w oknach domów.  Specjalne wycieczki z przewodnikiem są organizowane po dzielnicy żydowskiej.

Niepowtarzalnym przeżyciem jest udział w oficjalnym zapalaniu menory przy Ścianie Płaczu (Kotel) podczas uroczystości z udziałem najważniejszych rabinów i przedstawicieli rządu. Początek o  godz.16:30.  

Każdego dnia Chanuki w Izraelu odbywają się koncerty, wystawy, wycieczki, pokazy. W pierwszym dzień święta w Parku Niepodległości w Tel Awiwie można posłuchać muzyki na żywo lub wziąć udział w warsztatach dla dzieci.


Zobacz linki z wydarzeniami okresu Chanuki w Izraelu:

https://www.touristisrael.com/hanukkah-in-north-of-israel/8696/

https://www.touristisrael.com/hanukkah-in-jerusalem/8684/

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Kostaryka – podróż od wschodu do zachodu słońca

24182453665 8d5ff41d97 o Tortuguero

© COSTA RICAN TOURISM BOARD

 

Jerzy Pawleta

www.jerzypawleta.pl 

 

Gdzie w ciągu jednego dnia można zobaczyć wschód i zachód słońca nad dwoma różnymi oceanami – pierwszy nad należącym do basenu Atlantyku Morzem Karaibskim, a drugi nad Pacyfikiem? Szansę na to mamy w uroczej Kostaryce. Najmniejsza odległość, jaka dzieli oba malownicze wybrzeża w tym kraju, to ponad 100 km. Z karaibskich plaż nad pacyficzny brzeg dostaniemy się bez problemu samochodem albo autobusem. Szybciej pokonamy ten dystans, jeśli skorzystamy z usług lokalnych przewoźników – SANSA czy Nature Air – oferujących przeloty samolotami na kilka lub kilkanaście osób.

Więcej…

Brazylia – odliczanie do mundialu

ANNA GRZEŚKOWIAK
<< Brazylia kojarzy się wielu osobom głównie z karnawałem, pięknymi plażami, pyszną kawą, sambą i… piłką nożną. Gdy umilkną już uderzenia bębnów i letnia bryza rozwieje tysiące piór i cekinów pozostałych na ulicach po karnawałowym szaleństwie, przygotowania do drugiego największego wydarzenia sportowego na świecie, zaraz po Letnich Igrzyskach Olimpijskich, wejdą w ostatnią fazę. To właśnie ten południowoamerykański kraj będzie w tym roku po raz drugi w historii gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. >>

 Rio de Janeiro leży malowniczo nad brzegiem zatoki Guanabara

Więcej…

Indonezja – wakacje w tysiącach odcieni

Jerzy Pawleta

www.jerzypawleta.pl

Posągi na terenie świątyni Pura Nunggu
99


Indonezja leży wzdłuż równika. W jej granicach znajduje się 17 508 wysp Archipelagu Malajskiego, z których tylko mniej więcej jedna trzecia – ok. 6 tys. – jest zamieszkała. Tworzą one niezwykłą mozaikę kultur, krajobrazów, zwyczajów, architektury, kuchni i religii. Wciąż można w tym kraju znaleźć wiele jeszcze nieodkrytych miejsc. Czeka w nim na nas z jednej strony błogi wypoczynek w niezmiernie komfortowych warunkach, a z drugiej – fascynująca przygoda. To prawdziwy wakacyjny i podróżniczy raj. 

Więcej…