Chanuka to święto żydowskie zwane także Świętem Świateł. Obchodzone jest co roku i trwa osiem dni.

W tym roku rozpoczyna się 2 grudnia.

 

Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku – chanukiji. Według Talmudu, po wyzwoleniu Świątyni Jerozolimskiej z rąk Greków, zapas oleju do siedmioramiennego świecznika był niewielki i powinien wystarczyć tylko na jeden dzień, jednak w cudowny sposób palił się aż osiem dni.

Tradycyjnym zwyczajem jest spożywanie potraw przygotowanych na oleju takich jak: pączki, naleśniki, placki ziemniaczane, racuchy.

Chanuka nie jest świętem określonym przez Torę, więc większość sklepów jest otwarta w normalnych godzinach. Odwiedzając Jerozolimę w tym okresie warto wybrać się na spacer w ortodoksyjnej dzielnicy Mea She'arim wczesnym wieczorem, aby doświadczyć fascynującego widoku świeczników w oknach domów.  Specjalne wycieczki z przewodnikiem są organizowane po dzielnicy żydowskiej.

Niepowtarzalnym przeżyciem jest udział w oficjalnym zapalaniu menory przy Ścianie Płaczu (Kotel) podczas uroczystości z udziałem najważniejszych rabinów i przedstawicieli rządu. Początek o  godz.16:30.  

Każdego dnia Chanuki w Izraelu odbywają się koncerty, wystawy, wycieczki, pokazy. W pierwszym dzień święta w Parku Niepodległości w Tel Awiwie można posłuchać muzyki na żywo lub wziąć udział w warsztatach dla dzieci.


Zobacz linki z wydarzeniami okresu Chanuki w Izraelu:

https://www.touristisrael.com/hanukkah-in-north-of-israel/8696/

https://www.touristisrael.com/hanukkah-in-jerusalem/8684/

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Esencja Kuby, czyli cygara, rum i muzyka

Anna César Winiarek
www.cuba-miamor.blogspot.com

 

<< Są trzy rzeczy, które rozsławiły Kubę na cały świat: cygara, rum i tutejsza muzyka. Z nimi zresztą kojarzy się ona większości obcokrajowców i to dla nich ściągają do niej liczni turyści. Kubanka wydmuchująca cygarowy dym, ludzie spędzający czas w hawańskim barze ze szklaneczką złocistego rumu w dłoni, para tańcząca salsę na ulicy – takie zdjęcia widzieli prawie wszyscy z nas. Pora przenieść się do miejsc, gdzie zostały zrobione. >>

Więcej…

RPA – Afryka nie taka dzika

MICHAŁ SYNOWIEC „ZETOR”

 

 FOT. CAPE TOWN TOURISM

<< Republikę Południowej Afryki trudno porównać do jakiegokolwiek innego kraju. Na poły europejska, na poły afrykańska, nie daje wtłoczyć się w ciasne ramy żadnej kategorii i na przekór wszystkim zachowuje własny charakter, ukształtowany przez lata niełatwej historii. Dlatego tak trudno odmówić sobie spotkania z fascynującą południowoafrykańską przygodą. >>

Na współczesne oblicze RPA znaczący wpływ wywarli niewątpliwie holenderscy i brytyjscy kolonizatorzy, którzy z jednej strony przywieźli ze sobą zdobycze bardziej rozwiniętej cywilizacji, a z drugiej pogłębili nierówność społeczną, pozbawiając praw rdzennych mieszkańców tych ziem. Dziś to leżące najdalej na południe państwo Czarnego Lądu zaprasza do poznania nie tylko jego burzliwej historii, lecz także wspaniałych krajobrazów i niesamowitej przyrody.

Więcej…

Dumna Katalonia

WOJCIECH KUDER

 

                                                                                                              FOT. PATRONAT DE TURISMEDE LA DIPUTACIO DE SALOU 

<< Jeśli ktoś chciałby na symbolicznym obrazie przedstawić Hiszpanię i Katalonię, ta pierwsza musiałaby przybrać postać czarnego byka z muskularną sylwetką i groźnie wyglądającymi rogami, oznaczającego uświęconą władzę, potęgę i siłę, zaś druga – poczciwego osła, utożsamianego z mądrością i powolnym, lecz upartym dążeniem do celu. Tylko od nas zależy, po której stronie znajdzie się nasza sympatia… >>

Autonomiczna wspólnota Hiszpanii Katalonia ze stolicą w Barcelonie leży w północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Tu żyje naród, który mimo podziału jego terytorium oficjalnymi granicami państwowymi zachował język kataloński i własną świadomość i nigdy nie poddał się procesowi asymilacji.

Więcej…