Chanuka to święto żydowskie zwane także Świętem Świateł. Obchodzone jest co roku i trwa osiem dni.

W tym roku rozpoczyna się 2 grudnia.

 

Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku – chanukiji. Według Talmudu, po wyzwoleniu Świątyni Jerozolimskiej z rąk Greków, zapas oleju do siedmioramiennego świecznika był niewielki i powinien wystarczyć tylko na jeden dzień, jednak w cudowny sposób palił się aż osiem dni.

Tradycyjnym zwyczajem jest spożywanie potraw przygotowanych na oleju takich jak: pączki, naleśniki, placki ziemniaczane, racuchy.

Chanuka nie jest świętem określonym przez Torę, więc większość sklepów jest otwarta w normalnych godzinach. Odwiedzając Jerozolimę w tym okresie warto wybrać się na spacer w ortodoksyjnej dzielnicy Mea She'arim wczesnym wieczorem, aby doświadczyć fascynującego widoku świeczników w oknach domów.  Specjalne wycieczki z przewodnikiem są organizowane po dzielnicy żydowskiej.

Niepowtarzalnym przeżyciem jest udział w oficjalnym zapalaniu menory przy Ścianie Płaczu (Kotel) podczas uroczystości z udziałem najważniejszych rabinów i przedstawicieli rządu. Początek o  godz.16:30.  

Każdego dnia Chanuki w Izraelu odbywają się koncerty, wystawy, wycieczki, pokazy. W pierwszym dzień święta w Parku Niepodległości w Tel Awiwie można posłuchać muzyki na żywo lub wziąć udział w warsztatach dla dzieci.


Zobacz linki z wydarzeniami okresu Chanuki w Izraelu:

https://www.touristisrael.com/hanukkah-in-north-of-israel/8696/

https://www.touristisrael.com/hanukkah-in-jerusalem/8684/

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Indonezja – wakacje w tysiącach odcieni

Jerzy Pawleta

www.jerzypawleta.pl

Posągi na terenie świątyni Pura Nunggu
99


Indonezja leży wzdłuż równika. W jej granicach znajduje się 17 508 wysp Archipelagu Malajskiego, z których tylko mniej więcej jedna trzecia – ok. 6 tys. – jest zamieszkała. Tworzą one niezwykłą mozaikę kultur, krajobrazów, zwyczajów, architektury, kuchni i religii. Wciąż można w tym kraju znaleźć wiele jeszcze nieodkrytych miejsc. Czeka w nim na nas z jednej strony błogi wypoczynek w niezmiernie komfortowych warunkach, a z drugiej – fascynująca przygoda. To prawdziwy wakacyjny i podróżniczy raj. 

Więcej…

Tysiąc twarzy Chile

 

KAROLINA WUDNIAK

www.tropimyprzygody.pl

 

Nie zakochałam się w Chile miłością namiętną i porywającą. Nawet nie było to zauroczenie, ale raczej przelotna znajomość, która – ku mojemu zaskoczeniu – zamieniła się w przyjaźń. Okazało się, że to związek na lata. Ta przyjaźń nakazuje mi tęsknić za niezwykłymi ludźmi, których tu poznałam, i wrócić do niesamowitych miejsc, jakich nie zdążyłam jeszcze zobaczyć.

Więcej…

Tajlandia – w kraju uśmiechów

ALINA WOŹNIAK

<< Każdego roku przyjeżdżają tu miliony turystów spragnionych słońca, złotych plaż, wyśmienitej kuchni, wielowiekowych zabytków, egzotycznych pejzaży i wszelkiego rodzaju atrakcji: od kursów medytacji przez górskie wędrówki po zabawę w nocnych klubach. Moda na Tajlandię nie przeminęła i jeszcze długo będzie się utrzymywać. >>

Królestwo Tajlandii to monarchia konstytucyjna, na której czele stoi król (aktualnie Rama IX – Bhumibol Adulyadej). Leży w Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Indochińskim i części Półwyspu Malajskiego. Należą do niego również setki wysp w Zatoce Tajlandzkiej i na Morzu Andamańskim. Duża różnorodność stref roślinności (lasy monsunowe, równikowe, namorzynowe, sawanny) sprawia, że w granicach tego państwa żyje wiele gatunków zwierząt, m.in. słoń indyjski, niedźwiedź malajski, lotokot, lampart czy zagrożony wyginięciem tygrys.

Więcej…