Wyjazd w góry w pierwszych miesiącach roku, gdy na szlakach można obserwować budzącą się do życia przyrodę to gwarancja niesamowitych doświadczeń dla każdego turysty. Trzeba pamiętać, że trasy nie są jednak wówczas jeszcze tak bezpieczne jak w okresie wakacyjnym. Dynamicznie zmieniająca się pogoda może być złudna, dlatego na każdą wyprawę trzeba się odpowiednio przygotować. O niezbędnym wyposażeniu i najpiękniejszych szlakach w Polsce dopasowanych do możliwości początkujących i wprawnych miłośników gór opowiada himalaista Jakub Rybicki, ekspert marki Merrell. 

 

Zmiana pory roku na szlakach

Wiosna w górach jest piękna. Rosną przebiśniegi i krokusy, a kwitnące na zboczach drzewa wyglądają wyjątkowo spektakularnie. Niesamowity efekt budzącej się do życia przyrody ukazuje różnica w rozwoju roślinności w zależności od partii pasm. Gdy w dolinach kwitną kwiaty, wyżej leży jeszcze śnieg i dopiero zaczynają pojawiać się pierwsze pąki. - Wiosna w górach nie musi zaczynać się w marcu. W zależności od regionu może to być np. kwiecień tj. w przypadku niższych partii Karkonoszy, lub maj gdy mówimy o Dolinie Pięciu Stawów. W wyższych partiach Tatr natomiast wiosenną aurę widać i czuć dopiero w czerwcu – tłumaczy Jakub Rybicki, ekspert marki Merrell - na ogół jej nadejście poznajemy po szybko topniejącym śniegu i zwiększonej zawartości wody w glebie. Ta pora roku jest wyjątkowo złudna. Łąka, przy bliższym poznaniu, może okazać się mokradłem, które chętnie wciągnie zbyt niskie buty. Wychodząc na szlaki trzeba więc o tym pamiętać i odpowiednio się przygotować.– dodaje. Na wiosenną wędrówkę warto więc założyć wyższe buty, dodatkowo posiadające wodoodporną membranę GORE-TEX® stosowaną w produktach  marki Merrell. 

 

Wędrówki dla początkujących i zaawansowanych

- Większość szlaków w Polsce (poza Tatrami) jest względnie łatwa. Na początku przygody z górami szczególnie polecam wyjazd w Beskid Żywiecki. To niezwykle urozmaicone pasmo z wygodnym dojazdem. Samochód najlepiej zostawić przy schronisku na Hali Boraczej, która jest niezwykle malowniczym i idealnym miejscem na rozpoczęcie krótkich wycieczek dla całych rodzin, np. zielonym szlakiem do Hali Lipowskiej, albo dalej do schroniska na Hali Miziowej – radzi Rybicki. Początkujący piechurzy  mogą także wybrać wędrówkę na graniczną Wielką Raczę. Szlak ten można podzielić na 2-3 dni. Schroniska oddalone są od siebie o około dwie godziny, dzięki czemu każdy może dostosować trasę do swoich możliwości. 

 

Dla bardziej doświadczonych Jakub Rybicki poleca szlak przez Czerwone Wierchy. Jak zapewnia ekspert jest to jeden z najwcześniej dostępnych szlaków wysokogórskich w Tatrach. Dobre warunki z reguły panują tu już w maju, a trasa jest niezwykle malownicza.  Wytrawni piechurzy powinni wybrać się także na Główny Szlak Beskidzki, gdzie głównym wyzwaniem nie są wymagania techniczne, a wytrzymałościowe. - To najdłuższa wytyczona trasa w Polskich górach. Dystans około 500 km najlepsi biegacze przebiegają w nieco ponad 100 godzin, gdy normalnemu człowiekowi zajmuje to około 2-3 tygodni. Oczywiście nie ma obowiązku przechodzenia całego szlaku, równie fajne są pojedyncze etapy, w tym moje ulubione, bieszczadzkie odcinki z Ustrzyk Górnych do Komańczy – tłumaczy Jakub Rybicki. 

 

Niezbędnik turysty

Góry w pierwszych miesiącach roku zachwycają budzącą się do życia przyrodą. Dynamicznie zmieniająca się pogoda sprawia, że warunki na trasach są złudne, a czasem jest po prostu niebezpiecznie, dlatego przed wyjściem na szlak należy się odpowiednio przygotować. - Hipotermia to największe zagrożenie w sytuacjach awaryjnych, oczywiście poza urazami mechanicznymi. Oprócz ciepłych ubrań (najlepiej małej puchówki) obowiązkowo nosimy więc w plecaku folię NRC, która zapewni minimum komfortu cieplnego w każdej sytuacji. – tłumaczy Jakub Rybicki, ekspert marki Merrell. - Na szlak nie ruszamy się też bez czołówki, nawet jeśli planujemy wrócić na kilka godzin przed zachodem słońca. – dodaje.

 

Drugim najważniejszym elementem stroju jest odpowiednie obuwie uwzględniające zmieniającą się dynamicznie pogodę. Wiosenne wyjście na szlak w pełnym słońcu może zakończyć się powrotem w ulewie. Idealnym rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo w trudnym i mokrym środowisku będą nowoczesne technologie stosowane w butach Merrell. Mowa o podeszwie zewnętrznej M-Select™ GRIP, która zapewnia doskonałą przyczepność w każdych warunkach. Na wiosenny wypad w góry warto zabrać ze sobą wyższe buty, które zapewnią także dodatkową stabilizację nogi m.in. przy pokonywaniu śliskich kamieni. – Odpowiednie przygotowanie do wyjścia na szlak jest niezbędne, ale gdy już jesteśmy na trasie pamiętajmy, że najlepszym sposobem na uniknięcie niebezpieczeństwa jest obserwacja pogody i umiejętność odpuszczenia w odpowiednim momencie. Góry zawsze poczekają – przestrzega Rybicki.

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Na Cyprze, wyspie Afrodyty

GRZEGORZ MICUŁA

 

Cypr to wymarzone miejsce dla romantyków i amatorów historii lubiących zwiedzać antyczne ruiny, stare zamki i zaciszne górskie klasztory. Przyjemność oglądania zabytków jest tym większa, że przy okazji można wygrzać się na słońcu, które świeci w tym rejonie przez ponad 300 dni w roku. Znajduje się tu też wiele malowniczych plaż, a ciepłe morze zachęca do kąpieli i relaksu.

Więcej…

Wśród birmańskich złotych stup

ANNA SOBKOWICZ

<< Do niedawna zamknięta na świat Birma staje się dziś coraz modniejszym kierunkiem turystycznym. Wśród podróżników panuje przekonanie, że warto ją odwiedzić jak najszybciej, zanim zaleją ją zdobycze zachodniej cywilizacji. Pierwsze zmiany już można zaobserwować, a ich znakiem są np. pojawiające się bankomaty i planowane otwarcie pierwszej w kraju restauracji McDonald’s. >>

 W języku polskim tradycyjnie na określenie tego państwa leżącego w Azji Południowo-Wschodniej używa się toponimu Birma, jednak od 1989 r. jego oficjalna nazwa brzmi Myanmar (na gruncie polszczyzny spotyka się też zapisy Mjanma, Mianma lub Republika Związku Mjanmy). Wzdłuż jego zachodniej, północnej i wschodniej granicy ciągną się tereny górskie, natomiast środek zajmuje nizina Irawadi, przez którą płynie rzeka o tej samej nazwie (najdłuższa w kraju). Od południa kraj oblewają wody Oceanu Indyjskiego, a dokładniej Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego.

Więcej…

Zachwycająca przygoda w Meksyku

EWA ZAMIECKA

 

                                                                                                             FOT. MEXICO TOURISM BOARD

<< Gdy poszukujący złota Hiszpanie pod wodzą Hernána Cortésa przybyli w 1519 r. do kontynentalnego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, nie spodziewali się znaleźć tutaj zbyt rozwiniętej cywilizacji i wielkich kamiennych miast. Ogrom i bogactwo tych ziem musiały jednak ich zachwycić, bo zapragnęli przyłączyć je do swojego królestwa. Tak powstała Nowa Hiszpania, która po trzech stuleciach wyzwoliła się spod władzy kolonizatorów, aby przeistoczyć się m.in. w barwny Meksyk, gdzie dziś obok hiszpańskiego funkcjonuje aż 67 języków urzędowych (np. náhuatl, maja, mixtec czy tzeltal). Ta dawna kraina Majów, Azteków i Zapoteków przyciąga obecnie każdego roku miliony turystów z całego świata. >>

Nazwa México pochodzi z języka z grupy uto-azteckiej – náhuatl, rozpowszechnionego przez Azteków. Jej znaczenie nie zostało jednak do końca wyjaśnione. Meksyk to dzisiaj jedno z najludniejszych państw naszego globu – ma prawie 115 mln mieszkańców. Posiada powierzchnię ponad 6 razy większą od Polski (niemal 2 mln km²). Jest ojczyzną rozśpiewanych muzyków mariachi, charyzmatycznej malarki Fridy Kahlo i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Octavia Paza.

Więcej…