Pierwsze w historii Ogólnopolskie Badanie Podróżników trwa. W ciągu dwóch tygodni przeszło 3000 osób wypełniło poprawnie ankietę, przyczyniając się tym samym do stworzenia profilu polskiego podróżnika. Kolejne głosy i opinie wciąż spływają, a cały projekt potrwa jeszcze do końca lipca. Konferencja prasowa i publikacja wyników przewidziana jest na początek września.   

 

Przypomnijmy, że celem OBP 2019 jest znalezienie odpowiedzi na najważniejsze związane z rynkiem podróżniczym i odnoszące się do indywidualnych preferencji ruszających w świat Polaków pytania. 

 

„Już dziś wiadomo, że dzięki wysokiej próbie badanie będzie bardzo wiarygodne. Jego szeroki zakres sprawia, że będzie to też pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii” - mówi Łukasz Nowak, inicjator projektu i twórca Klubu Podróżników Soliści. 

 

„Dotychczasowym źródłem informacji dotyczącym preferencji podróżniczych Polaków były dane biur podróży i serwisów rezerwacyjnych. One jednak nie uwzględniają wszystkich ruszających po przygodę i poza granice naszego pięknego kraju rodaków - choćby tych, którzy wybierają niekomercyjne wyprawy czy indywidualne eskapady autostopem” - dodaje Łukasz Nowak. „Projekt OBP 2019 ma więc za zadanie objąć wszystkich, i po dotychczas wypełnionych ankietach widać, że cel ten udaje się realizować”.

 

Rynek turystyczny w Polsce rozwija się z każdym rokiem, co wiąże się z niemal nieograniczonymi możliwościami komunikacyjnymi, organizacyjnymi, ale też poprawiającą się sytuacją materialną Polaków. Oprócz najpopularniejszych do tej pory wyjazdów komercyjnych na zorganizowane wyjazdy, Polacy coraz częściej szukają innych rozwiązań, których celem jest przygoda, nierzadko też improwizacja. 

 

Ogólnopolskie Badanie Podróżników pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo te preferencje się zmieniają, jak często Polacy na wszystkiego rodzaju wyjazdy się decydują, jakie kierunki wybierając najczęściej, ale też czy szukają indywidualnych i niezapomnianych wrażeń, czy wyjazd traktują jako okazję do integracji w większej grupie. 

 

„Badaniem chcemy znaleźć potwierdzenie tezy, że podróże nie są już tylko formą spędzania wakacyjnego urlopu, ale stały się niemal pomysłem na życie” - analizuje Marcin Glądała, współtwórca projektu OBP. „Widzimy, że coraz częściej pasjonaci podróży starają się wypełnić czas pomiędzy kolejnymi wyjazdami np. pracą, planując wyprawy przez cały rok i praktycznie od nich zaczynając układanie kalendarza” - dodaje Marcin Glądała. 

 

W badaniu biorą udział wszystkie grupy osób wybierających się za granicę. Zarówno Ci, którzy korzystają z biur podróży, jak również pasjonaci przygód w najbardziej odległych zakątkach świata czy zdobywcy wyższych niż tatrzańskie szczytów. Dzięki tak szerokiemu zakresowi badania oraz rosnącej z każdym dniem liczbie wypełnień ankiety, powstały na końcu profil podróżnika będzie w maksymalnym dużym stopniu oddawał rzeczywisty obraz sytuacji. 

 

Ogólnopolskie Badanie Podróżników jest anonimowe. Wszyscy podróżnicy, którzy poprawnie wypełnią ankietę oraz odpowiedzą na zawarte na końcu ankiety pytanie konkursowe, wezmą udział w walce o nagrodę główną oraz liczne nagrody dodatkowe. 

 

W puli jest m.in. wyprawa na Islandię oraz sprzęt turystyczny ufundowany przez partnerów badania – markę ODLO oraz Polar Sport. Informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej projektu www.badaniepodroznikow.pl.

 

Ambasadorami projektu zostali m.in. Aleksander Doba, Podróżnik Roku National Geographic 2015 oraz Tomasz Habdas, podróżnik i bloger – twórca bloga „W Szczytowej Formie”.

Zachęcamy do udziału w badaniu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

10 rzeczy, które należy przeżyć w Meksyku

OLA SYNOWIEC


<< Meksyk jest jak piniata. Ta popularna, szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia, tutejsza zabawa polega na rozbiciu kijem wiszącej pod sufitem kuli wypełnionej słodyczami. Na początku wydaje się ona tak twarda, że nie sposób jej przebić, ale już po kilku próbach pęka i wysypuje się z niej deszcz różnorodnych słodkości. Również Meksyk przy pierwszej wizycie sprawia wrażenie świata skrywającego przed obcokrajowcami mnóstwo tajemnic, lecz wystarczy nieco uporu, aby odsłonił przed nami wszystkie swoje wspaniałości. >>

To drugie pod względem powierzchni (niemal 2 mln km²) i liczby ludności (ponad 118 mln osób) państwo Ameryki Łacińskiej, zaraz po Brazylii, leży między Stanami Zjednoczonymi a Gwatemalą i Belize. Powszechnie kojarzy się m.in. z kadrami z filmu Roberta Rodrigueza Desperado, kapeluszami z szerokim rondem, orkiestrami mariachi, kaktusami czy tequilą. Warto jednak wiedzieć, że Meksykańskie Stany Zjednoczone to nie tylko coraz gęściej zaludnione miasta oraz małe wioski na odludziu, lecz także przepiękne plaże nad Pacyfikiem i Atlantykiem, olbrzymie wydmy Wielkiej Pustyni Altar – Gran Desierto de Altar, rozległa selwa w stanie Chiapas czy pasmo Kordyliery Wulkanicznej z najwyższym szczytem kraju wulkanem Citlaltépetl (Pico de Orizaba – 5610 m n.p.m.) oraz niezmiernie bogata kultura o wielu korzeniach.

Więcej…

Chiny – z przeszłości w przyszłość

PAWEŁ SKAWIŃSKI

 

<< Chiny są jednym z najciekawszych rejonów w Azji. W Pekinie, Hongkongu czy Szanghaju wspomnienie dawnej świetności cesarstwa ustępuje miejsca współczesnemu rozwojowi gospodarczemu. W ten sposób historia zatacza koło i Państwo Środka jak przed laty znów jawi się jako licząca się w świecie potęga handlowa. >

 FOT. WIKIPEDIA.COM/CHENSYUAN

Chińska Republika Ludowa, rządzona od 1949 r. przez Komunistyczną Partię Chin, stanowi trzeci pod względem powierzchni (ok. 9,6 mln km²) i pierwszy pod względem liczby ludności (prawie 1,4 mld) kraj na ziemi. To jednak tylko suche fakty, które nie wystarczą nam, aby zrozumieć Chiny i ich mieszkańców. Pomoże nam w tym natomiast odrobina historii.

Pióropusze sztucznych ogni rozświetliły niebo nad Portem Wiktorii w Hongkongu, gdzie Brytyjczycy panowali przez ostatnie 150 lat. W centrum konferencyjnym zasiedli przedstawiciele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej: następca tronu książę Karol, premier Tony Blair i gubernator Hongkongu Chris Patten. Delegacja Chin na czele z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Jiang Zeminem i premierem Li Pengiem z trudem ukrywała radość. Wkrótce 509 żołnierzy chińskiej armii przekroczyło granicę lądową między Państwem Środka i Hongkongiem. 1 lipca 1997 r. to jedno z najbogatszych miast na ziemi wróciło w ręce Chińczyków. Tego dnia Chiny ostatecznie zamknęły wstydliwy rozdział podległości wobec Zachodu i rozpoczęły marsz ku świetlanej przyszłości.

Więcej…

Etiopia – ginący świat

KATARZYNA DUDEK

 

                                                                                                                 FOT. MAJKA SZURA/WWW.POLKATRAVEL.PL 

<< Etiopia to kraj, który pozostaje w sercu na zawsze, a podróżowanie po nim jest łatwiejsze niż myślimy. Powinni się o tym przekonać szczególnie ci, którzy nie odwiedzili jeszcze tzw. Rogu Afryki. Z pewnością będą zachwyceni bezcennymi skarbami dawnej Abisynii. >>

Podróżującym po Etiopii polecam wybór kompletnej trasy, tzn. zwiedzenie terenów północnych (do Aksum) połączone z wyprawą na południe (aż do granic słonego Jeziora Turkana, dawniej Jeziora Rudolfa). Ten program można wzbogacić o wycieczkę do położonego na wschodzie muzułmańskiego miasta Harar (Harer) oraz na plantacje kawy na zachodzie lub wymagający idealnego zdrowia wyjazd do Kotliny Danakilskiej (Afaru) – depresji w zapadlisku tektonicznym wchodzącym w skład Wielkich Rowów Afrykańskich. Dlaczego warto przemierzyć ten kraj wzdłuż i wszerz, żeby zobaczyć jak najwięcej miejsc? Otóż tempo zachodzących tu zmian jest tak duże, że trzeba się śpieszyć, aby zdążyć poznać prawdziwą afrykańską Etiopię. 

Więcej…