Pierwsze w historii Ogólnopolskie Badanie Podróżników trwa. W ciągu dwóch tygodni przeszło 3000 osób wypełniło poprawnie ankietę, przyczyniając się tym samym do stworzenia profilu polskiego podróżnika. Kolejne głosy i opinie wciąż spływają, a cały projekt potrwa jeszcze do końca lipca. Konferencja prasowa i publikacja wyników przewidziana jest na początek września.   

 

Przypomnijmy, że celem OBP 2019 jest znalezienie odpowiedzi na najważniejsze związane z rynkiem podróżniczym i odnoszące się do indywidualnych preferencji ruszających w świat Polaków pytania. 

 

„Już dziś wiadomo, że dzięki wysokiej próbie badanie będzie bardzo wiarygodne. Jego szeroki zakres sprawia, że będzie to też pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii” - mówi Łukasz Nowak, inicjator projektu i twórca Klubu Podróżników Soliści. 

 

„Dotychczasowym źródłem informacji dotyczącym preferencji podróżniczych Polaków były dane biur podróży i serwisów rezerwacyjnych. One jednak nie uwzględniają wszystkich ruszających po przygodę i poza granice naszego pięknego kraju rodaków - choćby tych, którzy wybierają niekomercyjne wyprawy czy indywidualne eskapady autostopem” - dodaje Łukasz Nowak. „Projekt OBP 2019 ma więc za zadanie objąć wszystkich, i po dotychczas wypełnionych ankietach widać, że cel ten udaje się realizować”.

 

Rynek turystyczny w Polsce rozwija się z każdym rokiem, co wiąże się z niemal nieograniczonymi możliwościami komunikacyjnymi, organizacyjnymi, ale też poprawiającą się sytuacją materialną Polaków. Oprócz najpopularniejszych do tej pory wyjazdów komercyjnych na zorganizowane wyjazdy, Polacy coraz częściej szukają innych rozwiązań, których celem jest przygoda, nierzadko też improwizacja. 

 

Ogólnopolskie Badanie Podróżników pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo te preferencje się zmieniają, jak często Polacy na wszystkiego rodzaju wyjazdy się decydują, jakie kierunki wybierając najczęściej, ale też czy szukają indywidualnych i niezapomnianych wrażeń, czy wyjazd traktują jako okazję do integracji w większej grupie. 

 

„Badaniem chcemy znaleźć potwierdzenie tezy, że podróże nie są już tylko formą spędzania wakacyjnego urlopu, ale stały się niemal pomysłem na życie” - analizuje Marcin Glądała, współtwórca projektu OBP. „Widzimy, że coraz częściej pasjonaci podróży starają się wypełnić czas pomiędzy kolejnymi wyjazdami np. pracą, planując wyprawy przez cały rok i praktycznie od nich zaczynając układanie kalendarza” - dodaje Marcin Glądała. 

 

W badaniu biorą udział wszystkie grupy osób wybierających się za granicę. Zarówno Ci, którzy korzystają z biur podróży, jak również pasjonaci przygód w najbardziej odległych zakątkach świata czy zdobywcy wyższych niż tatrzańskie szczytów. Dzięki tak szerokiemu zakresowi badania oraz rosnącej z każdym dniem liczbie wypełnień ankiety, powstały na końcu profil podróżnika będzie w maksymalnym dużym stopniu oddawał rzeczywisty obraz sytuacji. 

 

Ogólnopolskie Badanie Podróżników jest anonimowe. Wszyscy podróżnicy, którzy poprawnie wypełnią ankietę oraz odpowiedzą na zawarte na końcu ankiety pytanie konkursowe, wezmą udział w walce o nagrodę główną oraz liczne nagrody dodatkowe. 

 

W puli jest m.in. wyprawa na Islandię oraz sprzęt turystyczny ufundowany przez partnerów badania – markę ODLO oraz Polar Sport. Informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej projektu www.badaniepodroznikow.pl.

 

Ambasadorami projektu zostali m.in. Aleksander Doba, Podróżnik Roku National Geographic 2015 oraz Tomasz Habdas, podróżnik i bloger – twórca bloga „W Szczytowej Formie”.

Zachęcamy do udziału w badaniu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Fotoekspedycje – z miłości do podróży i fotografowania

WOJCIECH KUDER

 

<< Odkąd na początku XX stulecia wynaleziono pierwszy małoobrazkowy aparat fotograficzny, podróżowanie zaczęło nierozerwalnie wiązać się z dokumentowaniem rzeczywistości w kadrach. Dziś następca „camery obscury” towarzyszy człowiekowi wszędzie – od zaśnieżonych szczytów Himalajów po piaski Sahary i porywający magią tysiąca barw wodny świat Wielkiej Rafy Barierowej u wybrzeży Australii, na lądzie, w powietrzu i głęboko pod ziemią, wśród soczystej zieleni tropikalnych lasów Amazonii i surowej bieli niedostępnej Arktyki… >>

 

 FOT. INDIA TOURISM FRANKFURT Tadź Mahal w Agrze w Indiach – mauzoleum cesarzowej Mumtaz Mahal

Nic tak doskonale nie oddaje przecież niepowtarzalnego klimatu miejsca czy atmosfery wydarzenia jak znakomite ujęcie, które na ułamek sekundy zatrzymuje czas i w perfekcyjny sposób utrwala to, co najcenniejsze i warte pokazania. Przez długie dziesięciolecia ani odrobinę nie zmalały godne podziwu pasja i poświęcenie fotografów-globtroterów. Powstała za to nowa forma turystyki – fotoekspedycje. Obecnie to już nie tylko osobliwe hobby zarezerwowane dla garstki zapaleńców, ale prawdziwa moda, która podbija serca milionów ludzi na całej ziemi.  

Więcej…

Euro 2012 – szczęśliwa trzynastka

MICHAŁ DOMAŃSKI

 


   FOT STADION.LVIV.UA

Milowymi krokami zbliżają się XIV Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, oficjalnie UEFA EURO 2012™. Do ich rozpoczęcia pozostało już jedynie kilkadziesiąt dni. Odbędą się one w Polsce i na Ukrainie od 8 czerwca do 1 lipca br. Jest to największa impreza sportowa na Starym Kontynencie i trzecia – pod względem zainteresowania kibiców i widzów – na całym globie (po Letnich Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej). Turniej zacznie się na Stadionie Narodowym w Warszawie i zakończy na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. Mistrzostwa zagoszczą jeszcze na 6 innych obiektach piłkarskich: Stadionie Miejskim we Wrocławiu, PGE Arenie w Gdańsku, Stadionie Miejskim w Poznaniu, Donbass Arenie w Doniecku, Stadionie Metalist w Charkowie oraz Arenie Lwów we Lwowie. Większość z 8 miast gospodarzy UEFA EURO 2012™, a także centrów pobytowych, ośrodków treningowych reprezentacji narodowych uczestniczących w turnieju, jak np. Kraków, Kołobrzeg, Jachranka, Sopot czy Wieliczka, to popularne kierunki turystyczne. Podczas mistrzostw rozegranych zostanie 31 meczów, w tym 15 w naszym kraju. W imprezie uczestniczyć będzie 16 drużyn. W Polsce zamieszka w sumie 13 reprezentacji narodowych, a na Ukrainie tylko 3. Z tego powodu to właśnie do nas, a nie do naszych wschodnich sąsiadów, przyjedzie zdecydowanie więcej kibiców piłkarskich i turystów z całej Europy (i nie tylko!).

Więcej…

Sztuka radości życia w tajskim wydaniu

MAGDALENA BARTCZAK

<< Podczas pierwszego spotkania Tajlandia olśniewa przyjezdnych egzotyką i różnorodnością. Dawny Syjam do dziś nie stracił nic ze swojego orientalnego wdzięku i nadal pozostaje jednym z tych azjatyckich krajów, po których podróżuje się zdecydowanie najłatwiej i najwygodniej. Zobaczmy, jak wizyta w tych stronach zmienia zmęczonych, zapracowanych i zestresowanych Europejczyków w optymistycznych, zrelaksowanych i uśmiechniętych ludzi. >>

Więcej…