4 zwycięzców konkursu i 8 finalistów „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” odebrało statuetki i dyplomy z rąk ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono aż 169 obiektów związanych z polską turystyką wiejską. „Chcemy, aby Polacy byli coraz bardziej świadomi walorów rodzimej turystyki oraz szerokiej oferty, którą znajdziemy na wsiach” - powiedział prezes POT Robert Andrzejczyk.

Kandydaci - właściciele obiektów turystycznych zlokalizowanych na terenach wiejskich w całej Polsce - mogli zgłaszać swoje obiekty do jednej z czterech kategorii: Wypoczynek u rolnika, Wypoczynek na wsi, Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi, Tradycyjna kuchnia polskiej wsi.

 

169 prawidłowo złożonych wniosków zostało ocenionych przez Kapitułę konkursu, w której skład weszli zewnętrzni eksperci oraz przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kapituła brała pod uwagę jakość oferty turystycznej, jej innowacyjność, dostępność oraz powiązanie z kulturowymi i naturalnymi zasobami wsi.

 

„Konkurs daje fantastyczną reklamę” – powiedziała Grażyna Szuba, właścicielka Dworku Tradycja, zwycięzcy w kategorii „Tradycyjna kuchnia polskiej wsi”.

 

„Polska wieś, ze swoją tradycją, zróżnicowaną przyrodą, kuchnią, spokojem i życzliwością mieszkańców stanowi dziś niezwykle atrakcyjny produkt turystyczny - w pełni nowoczesny, ale też czerpiący z regionalnego ducha i kultury” - napisał w liście skierowanym do uczestników minister sportu i turystyki Witold Bańka. „Ciekawe i nieszablonowe propozycje tylko potwierdzają ogromny potencjał tkwiący w państwa kreatywności, szerokich horyzontach i rozległych zainteresowaniach, pozwalających na nowatorskie wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i kulinarnego” - podkreślił w liście minister.

 

„Polska wieś może zaoferować delikatesy pod każdym względem. Bogactwo kulturowe, bogactwo etniczne tych różnych narodów, które wśród nas, Polaków, przez wieki mieszkały: Tatarów, Żydów, Niemców, Holendrów, Rosjan, Litwinów. To wszystko odcisnęło piętno na naszej regionalnej kuchni w sensie smaków, aromatów, sposobu przyrządzania – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski dodając, że w połączeniu z naturalnymi metodami produkcji, zróżnicowanym krajobrazem oraz cennym dziedzictwem kulinarnym wieś jest coraz bardziej atrakcyjna jako obszar do rozwoju turystyki i wypoczynku.

 

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe statuetki oraz bezpłatne wsparcie w działaniach marketingowych, w tym wizytę popularnych blogerów. Obiekty wyróżnione w konkursie znajdą też swoje miejsce w specjalnym katalogu promocyjnym, który ukaże się nakładem 10000 tys. egzemplarzy, dystrybuowanym m.in. na targach krajowych a także w siedzibach regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych.

 

Prezes POT zaznaczył, że ucieszyła go bardzo duża liczba zgłoszeń: „otrzymaliśmy ich o 47 proc. więcej niż w ubiegłym roku”. W ocenie prezesa wart podkreślenia jest także wysoki poziom kandydujących obiektów.

 

Właściciele wszystkich obiektów podkreślają, że dzielenie się domem a także tradycją i kulturą polskiej wsi z turystami, którzy często przyjeżdżają do nich spoza Polski, wzięło się u nich „z pasji”.

 

„Agroturystyka to nie jest taka zwykła praca i nie jest to droga dla każdego rolnika” - powiedział Kamil Król. „To pasja i styl życia” – dodała Joanna Szczuczkowska-Król, która wspólnie z mężem prowadzi Folwark „Wrzosówka” Holiday Home, który zdobył 1 miejsca w kategorii „Wypoczynek u rolnika”.

 

„Kończy się nasz siódmy sezon. Zaczynaliśmy od jarmarków, festiwali, kiermaszy okolicznościowych, na których zobaczyliśmy, jak ważna jest jakość. Poczuliśmy, jak ludzie uciekają z miasta, szukając miejsc i produktów, które są wyjątkowe. Oferują im więcej niż anonimowe hotele” – tłumaczyła Joanna Szczuczkowska-Król.

 

Dworek Tradycja ma 300 lat, jednorazowo jest w stanie przyjąć nie więcej niż 35 gości. „To jest nasz sposób na życie i kochamy to” – powiedziała mówiła Grażyna Szuba, zwyciężczyni w kategorii „Tradycyjna kuchnia polskiej wsi”. Jej stara pastorówka leży w pradolinie rzeki Regi. „Mamy tu wędkowanie, spływy kajakowe i kuchnię według starych receptur”- mówiła.

 

Szuba dodała, że „dawniej nikt nie nazywał tego ‘slow food’, to po prostu tak było”. Przepisy czerpie ze starych książek kucharskich, „sprzed 1945 roku”. „To jest moja pasja” - mówiła Grażyna Szuba.

 

W kategorii „Wypoczynek na wsi” 1. miejsce zdobyła Katarzyna Siwiec prowadząca Agroturystykę Pod Jabłonią, w kategorii „Oferta uzupełniająca” zwycięzcą została Małopolska Organizacja Turystyczna z programem „Małopolska wieś z tradycją”, w imieniu której nagrodę odebrała Bożena Srebro.

 

Lista wszystkich laureatów znajduje się na stronie konkursu: https://nawsinajlepiej.polska.travel.

 

Polska Organizacja Turystyczna realizuje projekt, w tym konkurs i jego promocję, ze środków pozyskanych z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Główne cele tego programu, koordynowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, to poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.

 

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

W Gruzji jak w raju

MATEUSZ BAJEK

 

U zarania dziejów Bóg zebrał wszystkie narody, aby podzielić między nie ziemię. Ustawiła się długa kolejka, a każdy chciał być pierwszy. Tylko Gruzini uznali, że zamiast czekać godzinami na słońcu, lepiej usiąść w cieniu, wznosić winem toasty, radośnie śpiewać, tańczyć i oddać się ucztowaniu. Kiedy już ostatnie narody otrzymały w posiadanie swój kawałek ziemi, Bóg usłyszał odgłosy wesołych pieśni i słowa kwiecistych przemów dobiegające spod drzewa. Stwórcy zrobiło się żal pogodnych i uśmiechniętych Gruzinów. Przywołał ich do siebie i powiedział: Wprawdzie, podzieliłem już całą planetę między inne narody, ale pozostał mi jeszcze najpiękniejszy zakątek – kipiący zielenią, pełen żyznych pól i malowniczych gór. To istny raj na ziemi, dlatego chciałem zatrzymać go dla siebie, abym miał gdzie odpoczywać. Jednak gdy was zobaczyłem, uznałem, że ta rajska kraina stanie się waszym domem.

Legenda o powstaniu Gruzji, położonej na dzielącym Europę i Azję Kaukazie, w pełni oddaje piękno tego miejsca i charakter jego mieszkańców. Choć przez długie lata ten targany konfliktami kraj wydawał się zapomniany przez Boga, dziś odradza się w zawrotnym tempie, zyskując miano Perły Kaukazu.

Różnorodność krajobrazów jest tu ogromna. Wiecznie zielone lasy Adżarii, herbaciane pola Gurii, cytrusowe gaje Niziny Kolchidzkiej, półpustynne równiny Dżawachetii, winnice Kachetii, a także wiecznie białe szczyty Kaukazu tworzą niezwykłą mozaikę na terytorium odpowiadającym ok. 22 proc. powierzchni Polski. Jednak to zaledwie ułamek tego, co może zaoferować nam Gruzja.

Więcej…

Indie wymykające się schematom

ALEKSANDRA WIŚNIEWSKA 

www.peryferie.com 

 

<< To drugie najbardziej zaludnione i siódme największe pod względem powierzchni państwo świata. Indie są krajem kontrastów. Kojarzą się z duchowymi przeżyciami, seansami medytacji i jogi w zacisznych świątyniach, ale też z wieczną wojną z dostarczycielami usług, którzy na każdym kroku starają się oskubać turystę z ostatnich pieniędzy. Jedni przyjeżdżają tu w poszukiwaniu cudów przyrody – niebosiężnych gór, wymagających pustyń i dzikiej dżungli, inni zachwycają się niesamowitymi wytworami rąk ludzkich, takimi jak Tadź Mahal, fort Kumbhalgarh czy niebieski Dźodhpur. Dla niektórych ten kraj to przede wszystkim przepych i bogactwo na miarę maharadżów, dla innych – ubóstwo i slumsy. Pojechaliśmy się więc przekonać, czym okaże się dla nas. >>

Więcej…

DOMINIKANA TO STAN UMYSŁU

MARCIN WESOŁY

 

 FOT. DOMINICAN REPUBLIC MINISTRY OF TOURISM

<< Raj to poniekąd rzecz względna – również w Republice Dominikańskiej. W tym malowniczym zakątku świata może być bajkowo tylko gdzieniegdzie – ale za to jak bardzo! Niebiańskie Karaiby to bardziej stan umysłu. Gdy człowiek napatrzy się na zjawiskowe pejzaże, posiedzi w cieniu palmy nad brzegiem lazurowej wody, zakosztuje tropikalnych specjałów, popije koktajli na bazie rumu, odwzajemni serdeczne uśmiechy Dominikańczyków, to zechce tutaj wracać jak najczęściej… Wizyta w tym karaibskim kraju pozostawia w duszy ślad na całe życie! >>

 

Republika Dominikańska, położona na wyspie La Española (znanej w Polsce jako Haiti) na Morzu Karaibskim, to popularny kierunek podróży szczególnie wśród tych turystów, którzy raz w roku (zimą) uciekają przed niesprzyjającą pogodą we własnym kraju. Językiem urzędowym jest hiszpański i mimo iż jego tutejsza odmiana nieco różni się od wersji z Półwyspu Iberyjskiego, nie stanowi to przeszkody w komunikacji (oczywiście, dla znających go osób). Poza tym sami Dominikańczycy są niezmiernie otwarci i towarzyscy, więc naprawdę trudno się z nimi nie dogadać.

Więcej…