4 zwycięzców konkursu i 8 finalistów „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” odebrało statuetki i dyplomy z rąk ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono aż 169 obiektów związanych z polską turystyką wiejską. „Chcemy, aby Polacy byli coraz bardziej świadomi walorów rodzimej turystyki oraz szerokiej oferty, którą znajdziemy na wsiach” - powiedział prezes POT Robert Andrzejczyk.

Kandydaci - właściciele obiektów turystycznych zlokalizowanych na terenach wiejskich w całej Polsce - mogli zgłaszać swoje obiekty do jednej z czterech kategorii: Wypoczynek u rolnika, Wypoczynek na wsi, Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi, Tradycyjna kuchnia polskiej wsi.

 

169 prawidłowo złożonych wniosków zostało ocenionych przez Kapitułę konkursu, w której skład weszli zewnętrzni eksperci oraz przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kapituła brała pod uwagę jakość oferty turystycznej, jej innowacyjność, dostępność oraz powiązanie z kulturowymi i naturalnymi zasobami wsi.

 

„Konkurs daje fantastyczną reklamę” – powiedziała Grażyna Szuba, właścicielka Dworku Tradycja, zwycięzcy w kategorii „Tradycyjna kuchnia polskiej wsi”.

 

„Polska wieś, ze swoją tradycją, zróżnicowaną przyrodą, kuchnią, spokojem i życzliwością mieszkańców stanowi dziś niezwykle atrakcyjny produkt turystyczny - w pełni nowoczesny, ale też czerpiący z regionalnego ducha i kultury” - napisał w liście skierowanym do uczestników minister sportu i turystyki Witold Bańka. „Ciekawe i nieszablonowe propozycje tylko potwierdzają ogromny potencjał tkwiący w państwa kreatywności, szerokich horyzontach i rozległych zainteresowaniach, pozwalających na nowatorskie wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i kulinarnego” - podkreślił w liście minister.

 

„Polska wieś może zaoferować delikatesy pod każdym względem. Bogactwo kulturowe, bogactwo etniczne tych różnych narodów, które wśród nas, Polaków, przez wieki mieszkały: Tatarów, Żydów, Niemców, Holendrów, Rosjan, Litwinów. To wszystko odcisnęło piętno na naszej regionalnej kuchni w sensie smaków, aromatów, sposobu przyrządzania – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski dodając, że w połączeniu z naturalnymi metodami produkcji, zróżnicowanym krajobrazem oraz cennym dziedzictwem kulinarnym wieś jest coraz bardziej atrakcyjna jako obszar do rozwoju turystyki i wypoczynku.

 

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe statuetki oraz bezpłatne wsparcie w działaniach marketingowych, w tym wizytę popularnych blogerów. Obiekty wyróżnione w konkursie znajdą też swoje miejsce w specjalnym katalogu promocyjnym, który ukaże się nakładem 10000 tys. egzemplarzy, dystrybuowanym m.in. na targach krajowych a także w siedzibach regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych.

 

Prezes POT zaznaczył, że ucieszyła go bardzo duża liczba zgłoszeń: „otrzymaliśmy ich o 47 proc. więcej niż w ubiegłym roku”. W ocenie prezesa wart podkreślenia jest także wysoki poziom kandydujących obiektów.

 

Właściciele wszystkich obiektów podkreślają, że dzielenie się domem a także tradycją i kulturą polskiej wsi z turystami, którzy często przyjeżdżają do nich spoza Polski, wzięło się u nich „z pasji”.

 

„Agroturystyka to nie jest taka zwykła praca i nie jest to droga dla każdego rolnika” - powiedział Kamil Król. „To pasja i styl życia” – dodała Joanna Szczuczkowska-Król, która wspólnie z mężem prowadzi Folwark „Wrzosówka” Holiday Home, który zdobył 1 miejsca w kategorii „Wypoczynek u rolnika”.

 

„Kończy się nasz siódmy sezon. Zaczynaliśmy od jarmarków, festiwali, kiermaszy okolicznościowych, na których zobaczyliśmy, jak ważna jest jakość. Poczuliśmy, jak ludzie uciekają z miasta, szukając miejsc i produktów, które są wyjątkowe. Oferują im więcej niż anonimowe hotele” – tłumaczyła Joanna Szczuczkowska-Król.

 

Dworek Tradycja ma 300 lat, jednorazowo jest w stanie przyjąć nie więcej niż 35 gości. „To jest nasz sposób na życie i kochamy to” – powiedziała mówiła Grażyna Szuba, zwyciężczyni w kategorii „Tradycyjna kuchnia polskiej wsi”. Jej stara pastorówka leży w pradolinie rzeki Regi. „Mamy tu wędkowanie, spływy kajakowe i kuchnię według starych receptur”- mówiła.

 

Szuba dodała, że „dawniej nikt nie nazywał tego ‘slow food’, to po prostu tak było”. Przepisy czerpie ze starych książek kucharskich, „sprzed 1945 roku”. „To jest moja pasja” - mówiła Grażyna Szuba.

 

W kategorii „Wypoczynek na wsi” 1. miejsce zdobyła Katarzyna Siwiec prowadząca Agroturystykę Pod Jabłonią, w kategorii „Oferta uzupełniająca” zwycięzcą została Małopolska Organizacja Turystyczna z programem „Małopolska wieś z tradycją”, w imieniu której nagrodę odebrała Bożena Srebro.

 

Lista wszystkich laureatów znajduje się na stronie konkursu: https://nawsinajlepiej.polska.travel.

 

Polska Organizacja Turystyczna realizuje projekt, w tym konkurs i jego promocję, ze środków pozyskanych z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Główne cele tego programu, koordynowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, to poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.

 

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Sardynia – kraina sprzyjających wiatrów

ELŻBIETA PAWEŁEK

                                                                                                             FOT. FOTOTECA ENIT/SANDRO BEDESSI
<< Ta piękna wyspa miała wielu sławnych wielbicieli wśród elit politycznych i arystokracji. Dziś jest rajem żeglarzy, nurków oraz wind- i kitesurferów. Turystów szukających błogiego wypoczynku kusi błękitną wodą, kilometrami uroczych plaż i luksusem Costa Smeralda (Szmaragdowego Wybrzeża). >>

Druga po Sycylii największa wyspa Morza Śródziemnego posiada status regionu autonomicznego Włoch. To poczucie odrębności to zapewne dziedzictwo po historycznym Królestwie Sardynii, które choć w ciągu setek lat istnienia zmieniało swoje granice i przechodziło z rąk do rąk, zakończyło swój żywot dopiero w 1861 r. po włączeniu do Królestwa Włoch. Potwierdza je także język sardyński, nadal używany przez mieszkańców wyspy.

Więcej…

Sardynia i Sycylia – dwie córy Italii

RENATA SUCHODOLSKA
www.poloniasardynia.blox.pl

 

<< Te dwie największe wyspy Morza Śródziemnego łączą podobne losy ziem przez wiele wieków narażonych na najazdy, pustoszonych przez epidemie i rozpalanych przez bunty. Każda z nich jest mimo to inna. Sardynia przypomina raczej zamkniętą w sobie, nieufną, lecz dumną siostrę jakże odmiennej, towarzyskiej i rozgadanej Sycylii. I jedna, i druga stara się jednak pozostać niezmienna, choć czas upływa nieubłaganie. Może właśnie dlatego dopiero w XX stuleciu pozwoliły, aby przemysł turystyczny na stałe zagościł w ich progach. >>

Więcej…

Wśród turkusowych miast Uzbekistanu

fot_11.jpg

Błękitno-turkusowa fasada budynku w nekropolii Szach-i Zinda

© SŁAWEK JANAS/ODPRAWIENI.PL


Sławomir Janas

Magdalena Oczkowska-Janas

 www.odprawieni.pl

 

Bajkowe krajobrazy, egzotyczny klimat, miasta spowite błękitem, atmosfera jak z „Baśni tysiąca i jednej nocy”, a do tego najsłodsze arbuzy i melony pod słońcem – tak wyobrażaliśmy sobie Uzbekistan, zanim go odwiedziliśmy. Te przewidywania w większości się sprawdziły, ale dziś możemy powiedzieć, że przed wyjazdem nasz obraz tego serca Azji Środkowej był niepełny. Trudno przecież tak naprawdę poznać jakiś region bez ruszania się z domu. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszymi doświadczeniami z podróży do tej wyjątkowej azjatyckiej republiki.

Więcej…