Dla 46% Polek najważniejsza na urlopie jest możliwość odcięcia się od codziennych obowiązków, według 33% kobiet regeneracja fizyczna i psychiczna. Letni urlop Polki najchętniej spędzają nad wodą, co trzecia wybiera się nad polskie morze. O udanym wypoczynku decyduje przede wszystkim towarzystwo i jakość urlopu.

Wakacyjne wyjazdy sprzyjają relaksowi, zarówno w formie aktywnej, jaką wybiera 60% pań, jak również w formie pasywnej, którą preferuje 40% kobiet. Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, w którym wzięło udział 695 respondentek, podczas urlopu, wśród płci pięknej dominują lokalne rozrywki, nowe aktywności i sporty.

 

Aż 55% zapytanych Polek deklaruje, że w trakcie letniego wypoczynku jest gotowa spróbować nowego sportu lub rozrywki, a 29% uważa, że warto spróbować nowej aktywności. Na wakacjach panie najchętniej korzystają z plenerowych parków rozrywki, parków linowych – jak wskazuje 46% odpowiedzi oraz z sportów wodnych – jak pokazuje 37% odpowiedzi.

 

Forma odpoczynku powinna być dostosowana do osobowości, dlatego przy wyborze wypoczynku warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby i możliwości. Jeśli na co dzień żyjemy intensywnie, w wolnym czasie często mamy ochotę na pasywny relaks. Jeśli zaś w pracy męczy nas rutyna, w ramach odpoczynku chętnie stawiamy na nowe doświadczenia i nutkę adrenaliny. Polki, jak pokazują wyniki naszego badania, chętnie poszukują aktywnych form wypoczynku, a ponad połowa z nich jest gotowa, aby spróbować nowego sportu. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

 

Tegoroczny, letni urlop jak wynika z deklaracji, 46% Polek spędza wyłącznie w kraju, 36% wyrusza na zagraniczne wakacje, a 10% zarówno w kraju jak i poza granicami Polski. Jeśli urlop w kraju, to 33% Pań wybiera wyjazd nad morze, 30% nad jezioro lub rzekę, a 14% spędza go w górach.

 

Największą wagę Polki przywiązują na urlopie do atrakcyjności turystycznej wybranego na letni wypoczynek miejsca – jak deklaruje 50% respondentek. Dla 17% liczy się przede wszystkim komfort zakwaterowania, a dla 16% spokój i cisza. Według 14% duże znaczenie mają ciekawe rozrywki w miejscu pobytu.

 

Urlop dla 46% Polek to przede wszystkim możliwość odcięcia się od codziennych obowiązków i pracy. Nie dziwi więc fakt, że aż 72% zapytanych przez serwis Pań chce i potrafi jak deklaruje zapomnieć podczas urlopu o pracy. Dla 21% jest to niemożliwe, gdyż nadal na urlopie sprawdzają służbowe maile i odbierają służbowe telefony. Wśród respondentek badania 7% przyznaje, że zabiera ze sobą laptopa i od czasu do czasu pracuje.

 

Wakacyjny urlop 53% Polek zapytanych przez serwis Prezentmarzeń finansuje z oszczędności, 43% z bieżących zarobków. Tylko 4% przyznaje, że musi na letni wypoczynek zapożyczyć się. Największą część budżetu Polki przeznaczają na zakwaterowanie – 48% odpowiedzi i na rozrywki – 24% odpowiedzi.

 

Wyjazd na letni urlop 40% Polek organizuje samodzielnie, ale korzystając z rad znajomych, 36% całkowicie na własną rękę. Dla 19% optymalną formą jest skorzystanie z gotowej oferty biura turystycznego, a dla 5% dołączenie się do zorganizowanego wyjazdu przez znajomych lub rodzinę.

 

*W materiale prasowym wykorzystano dane z analizy krzyżowej pochodzące z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń w czerwcu 2019. W badaniu uczestniczyło 695 respondentek.

 

WYSPA LEMURÓW W KSIĄŻKACH I NA EKRANIE

res ce6e14cda0c035730e33af104daae860 full

Bez wątpienia najbardziej znanym polskim autorem piszącym o Madagaskarze jest Arkady Fiedler (1894–1985), pisarz, przyrodnik, podróżnik i porucznik Wojska Polskiego

Czytaj Więcej >>

KAZACHSTAN JAKO CEL TURYSTYKI BIZNESOWEJ

Expo 2017  Nur Alem  Pavilion

 W 2017 r. w Astanie (dzisiejszym Nursułtanie) odbyła się prestiżowa wystawa EXPO, która przyciągnęła gości z całego świata. Stolicę Kazachstanu wybrano nie bez powodu – to obecnie jedno z ciekawszych miejsc do organizowania wydarzeń branżowych, targów, konferencji, kongresów, spotkań firmowych czy wyjazdów integracyjno-motywacyjnych.

 Czytaj Więcej >>

MADERA – ŚLADAMI RONALDA

CR7 Cristiano Ronaldo Mural Madeira by Richard Wilson - richardwilsonartwork

Portugalska wyspa Madera, mimo swojego małego rozmiaru (741 km² powierzchni i ok. 270 tys. mieszkańców), zapisała się na turystycznej, kulinarnej i sportowej mapie naszego globu. Czytaj więcej >

FESTIWAL KWIATÓW NA MADERZE

IMG 1805

Madera jest wspaniałym celem podróży o każdej porze roku, ale to zazwyczaj ostatnie dni kwietnia i maj stanowią wyjątkowy czas na tej wyspie. To wtedy zwykle odbywa się na niej jedno z najpiękniejszych wydarzeń kulturalnych całego archipelagu – Festiwal Kwiatów (Festa da Flor de Madeira).  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Start akcji #WakacjeBezObaw

 

Dla większości Polaków pandemia COVID-19 oznacza zmiany w ich planach wakacyjnych. Nie jest to jednoznaczne z rezygnacją z wyjazdów, a przeważająca część deklaruje, iż spędzi tegoroczne wakacje w Polsce. Utrzymująca się liczba zachorowań nie ułatwia organizacji. Z pomocą może przyjść inicjatywa #WakacjeBezObaw. Akcja organizowana jest przez startup MyLuggage, który za darmo pomaga przygotować się na dowolną podróż poprzez aplikację. 

 

Przepełnione ośrodki agroturystyczne, pustki w większych ośrodkach miejskich czy rosnący strach rodziców przed wysłaniem dzieci na kolonie - to realia wakacji w 2020 r. Po długich poszukiwaniach i znalezieniu miejsca do wypoczynku, może okazać się, że w biegu zapomnieliśmy o najważniejszych rzeczach: sprayu na komary czy kremie z filtrem. Nic w tym dziwnego - po takiej przerwie każdy z nas mógł wypaść z rytmu podróżowania i bardzo łatwo zapomnieć o oczywistych rzeczach.

 

Zdajemy sobie sprawę, że podczas pandemii trudno jest znaleźć czas na organizację wakacji. Szczególnie iż wymaga to więcej wysiłku niż zazwyczaj - część z nas musi poszukać alternatywy dla sprawdzonych już ośrodków wypoczynkowych - wskazuje Paweł Łubiarz, pomysłodawca inicjatywy. Najbardziej stresującą częścią podróży jest jej planowanie. Stąd pomysł aby udostępnić narzędzie, które pozwoli bezstresowo przygotować się do podróży i skróci czas, który na to poświęcimy- dodaje Łubiarz.

 

Bezpieczne przygotowanie do podróży

Już od 1 lipca, dla podróżników dostępna jest darmowa aplikacja mobilna MyLuggage, dzięki której Polacy mogą przygotować się na dowolny wyjazd i otrzymają spersonalizowaną listę niezbędnych przedmiotów do spakowania, poszerzoną o ważne w obecnym czasie środki ochrony np. żel antybakteryjny czy bawełniane maseczki. Do dyspozycji turystów dostępne są poradniki dotyczące bezpiecznego podróżowania, jak i przydatne wskazówki, które pomogą zaoszczędzić miejsce w walizce poprzez np. rolowanie ubrań. 

 

Odwiedzający platformę znajdą także inspiracje do odkrycia mniej popularnych regionów oraz pomysły na aktywne formy spędzania czasu, które mogą być idealną alternatywą w sytuacji epidemiologicznej. Co więcej, aplikacja zapewnia również dopasowaną listę rzeczy do zrobienia przed wyjazdem, jak opróżnienie lodówki z szybko psujących się produktów, zakręcenie zaworu gazu czy przesunięcie kwiatów w zacienione miejsce.

 

Pomoc dla odważnych - podróże zagraniczne

Dodatkowo, osoby które zdecydują się na wyjazd poza granicami Polski znajdą  zestaw niezbędnych informacji, w tym: restrykcje dotyczące przekraczania granic, wymagane dokumenty czy informacje o niezbędnych szczepieniach. Jadąc do wymarzonego kraju dowiemy się np. czy można pić wodę z kranu, jaka jest średnia prędkość internetu oraz czy będziemy mogli za produkty zapłacić kartą płatniczą. A to wszystko w jednym miejscu. Dla ułatwienia sprawdzimy też średnie ceny produktów, w tym: ile kosztuje obiad w restauracji, ile kosztuje lokalne piwo czy litr benzyny.


W drugiej połowie lipca udostępnimy również Test Podróżnika, który pozwoli turystom lepiej zrozumieć ich preferencje podróżnicze. Dzięki temu odkryją w jaki sposób lubią spędzać czas oraz jak planują wyjazdy. Poznają również swój stosunek do ryzyka podczas podróży. Co więcej, użytkownicy będą mogli porównywać wyniki między sobą, by podróżować świadomiej - informuje Marek Gaj, odpowiedzialny za techniczną część projektu. Chcemy, aby odwiedzający naszą platformę mogli dowiedzieć się czegoś o sobie, odkryć jak mogą czerpać więcej z podróży, a później z pomocą tej samej platformy, mogli się na nią przygotować i spakować.

Pasjonująca Dominikana

 

MICHAŁ DOMAŃSKI

 

Nowożytna historia Republiki Dominikańskiej (Dominikany), znanej dziś jako „raj Karaibów”, zaczyna się 5 grudnia 1492 r., kiedy Krzysztof Kolumb odkrył wyspę La Española (po angielsku Hispaniola, po polsku Haiti). Ujrzawszy ją, miał stwierdzić, że „jest to najpiękniejsze miejsce, jakie ludzkie oko widziało”. To właśnie tutaj rozpoczęła się kolonizacja Ameryki przez Europejczyków. Na tej ziemi Bartłomiej Kolumb, brat Krzysztofa, założył w 1496 r., na wschodnim brzegu rzeki Ozama, Santo Domingo – pierwsze europejskie miasto w Nowym Świecie, obecną stolicę Dominikany. Wznoszą się tu m.in. najstarsza katedra, uniwersytet, klasztor i zamek w Ameryce. Turyści mogą je dzisiaj podziwiać w Ciudad Colonial (Kolonialnym Mieście), historycznym centrum dominikańskiej metropolii, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. To stąd wyruszano niegdyś na podbój Nowego Świata. Warto poznać bliżej to wyspiarskie państwo, a poczujemy wówczas z pewnością wszechobecną tutaj karaibską atmosferę luzu, relaksu, dobrej zabawy i zadowolenia z życia oraz odkryjemy pasjonującą historię Republiki Dominikańskiej.

Więcej…

RPA – Afryka nie taka dzika

MICHAŁ SYNOWIEC „ZETOR”

 

 FOT. CAPE TOWN TOURISM

<< Republikę Południowej Afryki trudno porównać do jakiegokolwiek innego kraju. Na poły europejska, na poły afrykańska, nie daje wtłoczyć się w ciasne ramy żadnej kategorii i na przekór wszystkim zachowuje własny charakter, ukształtowany przez lata niełatwej historii. Dlatego tak trudno odmówić sobie spotkania z fascynującą południowoafrykańską przygodą. >>

Na współczesne oblicze RPA znaczący wpływ wywarli niewątpliwie holenderscy i brytyjscy kolonizatorzy, którzy z jednej strony przywieźli ze sobą zdobycze bardziej rozwiniętej cywilizacji, a z drugiej pogłębili nierówność społeczną, pozbawiając praw rdzennych mieszkańców tych ziem. Dziś to leżące najdalej na południe państwo Czarnego Lądu zaprasza do poznania nie tylko jego burzliwej historii, lecz także wspaniałych krajobrazów i niesamowitej przyrody.

Więcej…