Euro Styl S.A, właściciel terenu sąsiadującego z Salą BHP i Europejskim Centrum Solidarności, rozpocznie na nim budowę lokali mieszkaniowych i usługowych. Koncepcja zabudowy powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i konserwatorem zabytków. - Chcemy wkomponować naszą inwestycję w to szczególne miejsce z szacunkiem do dziedzictwa – mówi prezes firmy. 

 

Tereny Stoczni Gdańskiej to nie tylko miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym, ale także ważny obszar miasta, który ma się rozwijać i stać się jedną z kluczowych dla mieszkańców wielofunkcyjnych dzielnic. 

 

Mieszkańcy oraz organizacje społeczne wielokrotnie alarmowały, że planując rozwój, warto zadbać o historyczną tkankę tej przestrzeni. Tym bardziej, że w ostatnich latach z mapy kompleksu zniknęło kilka ważnych budynków, m.in. stołówka czy willa dyrektora. W grudniu 2017 roku w odpowiedzi na te głosy część Stoczni Gdańskiej została wpisana do rejestru zabytków, a konkretnie założenie przestrzenne wraz z obiektami i zabytkami techniki powstałymi od okresu funkcjonowania Stoczni Cesarskiej aż do 1989 roku. Kolejne wpisy są w trakcie realizacji. W ostatnich dniach Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok ogłosił, że do rejestru ma być wpisana większa część stoczni. To ułatwi przygotowanie wniosku o wpisanie obiektu na listę UNESCO. W 2020 roku będzie to jedyny polski kandydat do tego prestiżowego wyróżnienia. 

 

„Inwestycja w historię to nasza świadoma decyzja”

Teren oraz poprzemysłowe obiekty mają w tej chwili kilku właścicieli, wśród których przeważają deweloperzy. Służby konserwatorskie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Biurem Rozwoju Gdańska od kilku miesięcy prowadzą bardzo intensywne rozmowy z właścicielami terenów, wypracowując kierunki rozwoju terenów postoczniowych.  

 

Jednym z inwestorów, który jako pierwszy podjął takie działanie, jest Euro Styl S.A. Firma posiada 7-hektarową działkę w sąsiedztwie Sali BHP i Europejskiego Centrum Solidarności, wzdłuż niezwykle cennej z historycznego punktu widzenia Drogi do Wolności, w kwartale ulic: Doki, Rybaki Górne, ks. Jerzego Popiełuszki.

 

- Kupno działki nie było przypadkiem – zdecydowaliśmy się na to z pełną świadomością znaczenia tego obszaru. Od początku towarzyszyło nam poczucie dużej odpowiedzialności za zagospodarowanie miejsca, które odegrało tak ogromną rolę w dziejach Gdańska i całej Polski. Nie mieliśmy też najmniejszych wątpliwości, że nasza koncepcja musi wpasować się swoim charakterem w otoczenie oraz podkreślać i szanować dziedzictwo – mówi Mikołaj Konopka, prezes Euro Styl S.A. -Na terenie, który nabyliśmy, znajduje się jeden historyczny budynek, który zamierzamy zrewitalizować i nadać mu nową funkcję. Tworząc koncepcję wyszliśmy z założenia, że należy też uszanować historycznie istniejący na tym terenie układ komunikacyjny. Wysokości budynków także wpisuje się zabudowę, której dziś już nie ma, jednak ogólne gabaryty brył zostały uszanowane. Od początku nasze plany omawialiśmy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, uwzględniając proponowane wytyczne. Aby zachować spójność z otoczeniem, podjęliśmy współpracę z prof. Wojciechem Targowskim z firmy FORT, który jest autorem bryły Europejskiego Centrum Solidarności i jednocześnie architektem z Politechniki Gdańskiej. 

 

„Stawiamy na zabudowę, która podkreśla walory stoczni”

Jakie są plany inwestora? Część mieszkaniowa ma stanowić około 70 proc. zabudowy, a usługowa około 30 proc. Powstanie około 1,2 tys. lokali mieszkalnych, natomiast parterowe kondygnacje będą pełnić funkcje miastotwórcze. Powstaną tam restauracje, sklepy i punkty usługowe. Wysokość obiektów będzie wynosić od 16 do około 30 metrów. Aby pozostawić bryle ECS status dominanty, na odcinku między Salą BHP i Wydziałem Remontowym inwestycje będą odsunięte od Drogi do Wolności. 

 

Zrewitalizowana dawna montownia kadłubów, czyli tzw. hala U-Bootów, będzie oferować lokale gastronomiczne i usługi. Odnowiony obiekt ma być magnesem nie tylko dla mieszkańców, ale również turystów. Euro Styl S.A. odtworzy też historyczne ciągi komunikacyjne, wzbogacone o plac miejski. 

 

Jednym z ważnych założeń jest budowa większych mieszkań – będą przeważać trzy- lub czteropokojowe. To ma sprawić, że chętni będą je kupować na własność, osiedlać się tu z myślą o przyszłości swojej i dzieci. Pozwoli to uniknąć powstawania coraz popularniejszych apartamentów pod wynajem i ciągłej wymiany lokatorów. Taka chwilowość nie buduje bowiem wspólnoty i chęci rozwoju danego obszaru. Inwestor natomiast zakłada, że ma to być miejsce, gdzie dobrze się żyje, pracuje i wiąże z nim długofalowe plany. 

 

 „Współpraca z konserwatorem też może się opłacać” 

- Jesteśmy firmą z Gdańska – czujemy się z nim związani nie tylko biznesowo, ale także emocjonalnie. Myślę, że nawet jeśli plany zagospodarowania dopuszczają w jakimś miejscu dowolność, maksymalizowanie parametrów zabudowy nie musi równać się z maksymalizacją zysku, może wręcz zaowocować stratą dla całego projektu. Zależało nam na dbałości o detale i zachowaniu ważnej dla Gdańska panoramy żurawi. Nowoczesny układ urbanistyczny powinien uwzględniać potrzeby ludzi i historię danego obszaru. Słyszymy argumenty, że spełnienie tego drugiego warunku jest niezwykle kosztowne. Akurat w przypadku naszej inwestycji było inaczej. Uwzględnienie uwag konserwatorskich oraz NID i wypracowanie wspólnej koncepcji nie miało negatywnego wpływu ekonomicznego. Podczas negocjacji obie strony były otwarte na argumenty. Naszym celem jest ożywienie tego terenu i „oddanie” go mieszkańcom Gdańska, jednak z poszanowaniem tradycji – podsumowuje Mikołaj Konopka. 

Budowa ma się rozpocząć w 2020 roku.

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Panama – na skrzyżowaniu Ameryk

GRZEGORZ MAŁYGA

 

Chcąc przebyć ten środkowoamerykański kraj z zachodu na wschód, od granicy z Kostaryką po Kolumbię, trzeba pokonać niemal tysiąc kilometrów. W najwęższym miejscu natomiast wody atlantyckie i pacyficzne, omywające piaszczyste plaże i wiecznie zielone lasy namorzynowe, oddziela od siebie jedynie 50-kilometrowy pas lądu. Z pewnością położenie i ukształtowanie geograficzne są jednymi z wielkich atutów Panamy i sprawiły, że właśnie na jej obszarze stało się możliwe wybudowanie transoceanicznego kanału. Lecz nawet jeśli nie jest się kapitanem wielkiej jednostki pływającej, korzystającym z udogodnień morskiego skrótu, warto odwiedzić ten piękny kraj i podziwiać jego liczne atrakcje turystyczne!

2490 kilometrów urozmaiconego wybrzeża, ponad tysiąc wysp i wysepek dla wielbicieli wodnych atrakcji, spowite w chmurach wulkaniczne szczyty i obszary dzikiego lasu deszczowego dla żądnych przygód wędrowców, a do tego wszystkiego kolonialna architektura (Panama Viejo i historyczna dzielnica stolicy Panamy oraz fortyfikacje nad Morzem Karaibskim – Portobelo i San Lorenzo) wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO oraz – oczywiście – słynny Kanał Panamski, który zafascynuje nie tylko miłośników techniki. Poza tym spotkamy tutaj także niepowtarzalną mieszankę ludzi, którzy właśnie w tym środkowoamerykańskim kraju znaleźli swoje miejsce na ziemi.

Więcej…

Sztuka radości życia w tajskim wydaniu

MAGDALENA BARTCZAK

<< Podczas pierwszego spotkania Tajlandia olśniewa przyjezdnych egzotyką i różnorodnością. Dawny Syjam do dziś nie stracił nic ze swojego orientalnego wdzięku i nadal pozostaje jednym z tych azjatyckich krajów, po których podróżuje się zdecydowanie najłatwiej i najwygodniej. Zobaczmy, jak wizyta w tych stronach zmienia zmęczonych, zapracowanych i zestresowanych Europejczyków w optymistycznych, zrelaksowanych i uśmiechniętych ludzi. >>

Więcej…

Pozytywna energia Karaibów

opracował: 

MICHAŁ DOMAŃSKI 

 

Słoneczny region Karaibów wręcz promieniuje magiczną, pozytywną energią. Poczujemy ją na rajskich, piaszczystych plażach ocienionych wysmukłymi palmami kokosowymi i oblewanych przyjemnie ciepłymi, krystalicznie czystymi, turkusowobłękitnymi wodami morskimi zachęcającymi do kąpieli, w delikatnie pieszczącej nasze ciało świeżej i orzeźwiającej bryzie, w tutejszych tajemniczych lasach mglistych, wiecznie zielonych puszczach tropikalnych i osłoniętych przepięknymi rafami koralowymi, zatokami, lagunami i ujściami rzek namorzynach, w fascynujących, magnetyzujących historiach o piratach, rdzennej ludności indiańskiej, odważnych i wojowniczych kacykach (hiszp. „caciques”), wielkich odkryciach Krzysztofa Kolumba, walecznych, zuchwałych i ambitnych konkwistadorach, burzliwych czasach epoki kolonialnej i niewolnictwa, w głośnych, wesołych i roztańczonych barach, dyskotekach i klubach, w rozbudzających zmysły wyśmienitych drinkach na bazie miejscowego wybornego rumu, w trakcie wspólnych rozmów i biesiad z gościnnymi, przyjaznymi i radosnymi lokalnymi mieszkańcami, podczas podziwiania zapierających dech w piersiach wschodów i zachodów słońca czy wreszcie słuchania karaibskiej żywiołowej, pełnej emocji muzyki i tańczenia do jej gorących rytmów. W tym wyjątkowym, iście magicznym zakątku świata życie ulega słodkiemu spowolnieniu, a ludzie cieszą się każdym dniem. Na Karaibach trudną sztukę odpoczywania z pewnością opanujemy bez problemu, szybko zwolnimy, zatrzymamy się w tym codziennym, europejskim pędzie i naprawdę zrelaksujemy. Nie warto się spieszyć, bo do odkrycia i opisania wszystkich karaibskich skarbów nie wystarczy nam nawet całe życie. Nie oddamy też ich poezji za pomocą żadnych, nawet najlepiej dobranych słów. Ta pozytywna energia i optymistyczne nastawienie do otaczającego nas świata i ludzi są chyba najlepszymi pamiątkami, jakie możemy przywieźć ze sobą z wojaży po oszałamiających krajobrazami i feerią barw Karaibach. Teraz oddajmy jednak nasze łamy sześciu wybranym ekspertom, którzy specjalnie dla Państwa zgodzili się wyjawić, czym takim niepowtarzalnym oczarowały ich karaibskie wyspy. Spróbujmy więc przyswoić sobie zasady filozofii bezstresowego, wyluzowanego życia, wsłuchajmy się w energetyczną i pełną optymizmu muzykę i bądźmy po prostu szczęśliwymi i zadowolonymi ludźmi! Tego właśnie uczą Karaiby…     

Więcej…