W trosce o prawa pasażerów, firma GIVT zajmująca się uzyskiwaniem odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty, uruchomiła nową sekcję serwisu givt.com – Airlines & Airports, która ułatwi podróżującym ubieganie się o należne rekompensaty od linii lotniczych. Sekcja ta pozwoli użytkownikowi łatwo znaleźć opóźnione lub odwołane loty według lotnisk i linii lotniczych. Na poszczególnych podstronach znajdują się wszystkie zakłócone połączenia lotnicze z, do i wewnątrz Unii Europejskiej z ostatnich 30 dni. Dane aktualizowane są codziennie i obejmują niemal 100 europejskich lotnisk i linii lotniczych.

Głównym celem uruchomienia serwisu było ułatwienie pasażerom procesu zgłaszania należnych roszczeń i ograniczenie związanych z tym formalności. Przy informacjach o opóźnieniu znajduje się przekierowanie do prostego formularza, który zawiera już niezbędne dane lotu:

 

 - Jak wynika z naszych analiz, świadomość pasażerów w zakresie należnych odszkodowań od linii lotniczych nadal jest niewystarczająca. Zdecydowaliśmy o uruchomieniu serwisu by edukować pasażerów w zakresie przysługujących roszczeń, a także ułatwiać im egzekwowanie swoich praw – mówi Damian Zozula, Chief Commercial Officer, Marketing w GIVT.

Oprócz możliwości sprawdzenia opóźnień czy odwołań lotów, w serwisie można także dowiedzieć się o prawach przysługujących pasażerom w przypadku zakłóceń lotów. Dostępne są również informacje nt. niezbędnych danych i dokumentów, które należy złożyć ubiegając się o odszkodowanie:

Informacja

Dokument

Data i numer lotu

Dokument tożsamości

Nazwa linii

i/lub

Lotnisko wylotu

Paszport

Lotnisko przylotu

Dane współpasażera

 

Pasażer ma także dostęp do zestawienia kwot rekompensat należnych w przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu. Zgodnie z Rozporządzeniem Unii Europejskiej (WE) nr 261/2004, maksymalna kwota odszkodowania na pasażera za opóźniony lub odwołany lot wynosi 600 €, a w przypadku opóźnionego lotu alternatywnego 300 €. Zależy ona jednak od odległości lotu i destynacji:

Długość lotu i destynacje

Alternatywny lot

Opóźniony/Odwołany lot

Odmowa wejścia na pokład

Loty do 1,500 km

125 €

250 €

250 €

Wszystkie loty wewnątrz UE powyżej 1,500 km

200 €

400 €

400 €

Wszystkie lot pomiędzy 1,500 km – 3,500 km

200 €

400 €

400 €

Wszystkie pozostałe loty powyżej 3,500 km

300 €

600 €

600 €

 

Odsetek opóźnionych (powyżej 3 godzin) i odwołanych lotów według GIVT Sky Ranking* dla Unii Europejskiej za 2019 rok wynosi 1,23%, co przekłada się na 93,730 wszystkich zakłóconych lotów w skali roku, za które może przysługiwać odszkodowanie od linii lotniczych. Nie wszystkie linie odnotowują zakłócenia lotów na takim samym poziomie. W rankingu GIVT na pozycji pierwszej wśród linii lotniczych za 2019 rok, czyli z największą liczbą opóźnień i odwołań lotów, bo 2,7%, plasuje się SAS, miejsce dwa i trzy kolejno zajęły British Airways z 2% oraz Eurowings z 1,5% zakłóconych lotów. Najwięksi przewoźnicy low-costowi, jak Ryanair i Wizzair, uplasowali się na 19 i 20 pozycji zestawienia z kolejno – 0,7% i 0,5% zakłóconych lotów.

Na podstawie raportu Eurocontrol, do 2040 roku liczba lotów wzrośnie o 53 proc. (do 16,2 milionów lotów rocznie). Wzrastać ma również liczba pasażerów. Obecnie sięga ona około 1,7 bilionów rocznie, a w 2040 roku może być to już ponad 2,5 biliona. Eurocontrol wskazuje również w tym samym raporcie na brak poprawy przepustowości lotnisk dla ok. 1,3 miliona lotów pasażerskich, a tym samym 160 milionów pasażerów w 2040. Jeśli te prognozy okażą się właściwe, ogromna część pasażerów może mieć problem z przelotem.

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Dumna Katalonia

WOJCIECH KUDER

 

                                                                                                              FOT. PATRONAT DE TURISMEDE LA DIPUTACIO DE SALOU 

<< Jeśli ktoś chciałby na symbolicznym obrazie przedstawić Hiszpanię i Katalonię, ta pierwsza musiałaby przybrać postać czarnego byka z muskularną sylwetką i groźnie wyglądającymi rogami, oznaczającego uświęconą władzę, potęgę i siłę, zaś druga – poczciwego osła, utożsamianego z mądrością i powolnym, lecz upartym dążeniem do celu. Tylko od nas zależy, po której stronie znajdzie się nasza sympatia… >>

Autonomiczna wspólnota Hiszpanii Katalonia ze stolicą w Barcelonie leży w północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Tu żyje naród, który mimo podziału jego terytorium oficjalnymi granicami państwowymi zachował język kataloński i własną świadomość i nigdy nie poddał się procesowi asymilacji.

Więcej…

Na szlakach Brandenburgii

JOANNA CZUPRYNA

<< Można by pomyśleć, że lasy, jeziora, pagórki, ruiny budowli z cegły, kościelne wieże i wiejskie zagrody tworzą krajobraz, jakich wiele. Po przejechaniu granicy w Świecku kierowców wita tablica kraju związkowego Niemiec i… monotonia za oknem. „Zielone pustkowie” – zanotował w drugiej połowie XIX w. Theodor Fontane (1819–1898), najsłynniejszy pisarz regionu, który przez kilkanaście lat niestrudzenie podróżował po swojej małej ojczyźnie, aby na końcu stwierdzić – „Przemierzyłem Brandenburgię, uznając ją za bogatszą, aniżeli śmiałem przypuszczać”. Pięć tomów „Wędrówek po Marchii Brandenburskiej” jest dobrym przykładem na to, że pierwsze, często pobieżne wrażenia mogą mylić i pozbawić nas szansy na przeżycie czegoś wspaniałego. Dlatego proponuję zwolnić, zjechać z autostrady i pomknąć w głąb krainy, która ma znacznie więcej do zaoferowania niż pozornie niczym się nie wyróżniające widoki. >>

Więcej…

Połączenia promowe na Wyspy Toskańskie

Najpopularniejszym sposobem dotarcia na położone między kontynentalnymi Włochami a francuską Korsyką Wyspy Toskańskie jest podróż promem. Większość statków wyrusza z portu w Piombino w prowincji Livorno. Od głównej wyspy archipelagu, Elby, oddziela tę miejscowość jedynie kanał Piombino. Promy zawijają przede wszystkim do Portoferraio. Niektóre z nich kursują również do Cavo i Rio Mariny (oba miasteczka leżą na wschodnim wybrzeżu wyspy). Połączenia obsługują BluNavy (www.blunavytraghetti.com), Corsica Ferries – Sardinia Ferries (www.corsica-ferries.co.uk), Moby Lines (www.mobylines.com) i Toremar (armator należący od 2011 r. do grupy Moby Lines; www.toremar.it).

Więcej…