Zainteresowanie podróżami do krajów azjatyckich w Polsce stale rośnie: w 2019 roku liczba rezerwacji w serwisie eSky.pl do samych Chin wzrosła o 13,5% w porównaniu do 2018 roku. Po ogłoszeniu informacji o epidemii zaobserwowaliśmy pierwsze zmiany w zainteresowaniu. W styczniu 2020 roku liczba rezerwacji do Państwa Środka spadła łącznie o 30%. Sytuację pogłębiły linie lotnicze, które zdecydowały się na zawieszenie lotów do niektórych chińskich miast.

Co ciekawe – mimo małej liczby osób zakażonych – koronawirus wpłynął nie tylko na ruch turystyczny w Chinach, ale także w Tajlandii, Wietnamie oraz Japonii. Z danych serwisu eSky.pl zaobserwowano dwucyfrowe spadki w liczbie rezerwacji do tych krajów. Epidemia koronawirusa z Wuhan pokrzyżowała plany podróżnicze nie od razu. Wraz z rozprzestrzenianiem się w mediach informacji o epidemii, podróżnicy stopniowo zaczęli zmieniać swoje plany. Eksperci eSky zanotowali, że liczba rezerwacji zaczęła zmniejszać się dopiero na początku lutego. Świadczy to o tym, że podróżujący bacznie obserwowali informacje o rozprzestrzenianiu się koronawirusa, a informacje o nowych przypadkach zakażeń decydowały o ich planach podróżniczych. 

Z posiadanych przez serwis eSky.pl informacji wynika, że trend spadkowy najprawdopodobniej będzie się utrzymywał przez jakiś czas. Powodem są między innymi zawieszone loty do wielu chińskich miast, ale również oświadczenia WHO o groźnej epidemii, jak i duże spekulacje dotyczące rzeczywistej liczby osób zakażonych. 

Widzimy duży potencjał w rynku azjatyckim. Z posiadanych danych możemy śmiało powiedzieć, że kraje azjatyckie stają się coraz popularniejsze i coraz częściej pojawiają się na mapie podróżniczej Polaków. Wierzymy, że ruch lotniczy do Azji wróci do normy, a tymczasem zachęcamy do sprawdzenia innych atrakcyjnych kierunków na całym świecie  — komentuje Jakub Bajorski, Product Implementation Director z Grupy eSky.

Pamiętaj o tym przed podróżą

Eksperci eSky.pl zalecają rozważne planowanie podróży. W przypadku wyjazdów turystycznych warto wybierać alternatywne kierunki podróży. Niezależnie od tego, gdzie podróżujemy, najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Przede wszystkim należy myć ręce ciepłą wodą z mydłem. Podstawowa czystość rąk na największych lotniskach świata pozwala podróżującym zmniejszyć ryzyko zachorowania. Warto zainwestować również w płyny dezynfekcyjne, które łatwo można przewozić nawet w bagażu podręcznym.

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Dotrzymać kroku Jamajce

TOMASZ ŁADA
www.najamajke.pl

<< Na hasło „Jamajka” wyobraźnia najczęściej podsuwa nam obraz egzotycznego, porośniętego palmami kraju, leżącego gdzieś na końcu świata i zamieszkanego przez wyluzowanych, beztroskich i kolorowo ubranych ludzi z dredami i tlącym się w ustach papierosem z marihuany. Poza tym ta karaibska wyspa kojarzy się także z Bobem Marleyem, muzyką reggae, rajskimi plażami, piratami i najszybszymi sprinterami na ziemi (na czele z Usainem Boltem, rekordzistą na dystansie 100 i 200 m). Taki właśnie jej wizerunek jest bardzo bliski rzeczywistości, z którą spotykają się każdego roku przybywający tu turyści. Zapraszamy na krótką podróż po liczącej blisko 3 mln mieszkańców Jamajce, odkrytej w 1494 r. przez Krzysztofa Kolumba i uznanej przez niego za najpiękniejsze miejsce, jakie kiedykolwiek widział. >>

To karaibskie państwo, zajmujące jedną z wysp Wielkich Antyli (do archipelagu należą też Kuba, Hispaniola – Haiti i Portoryko), uzyskało niepodległość dopiero w sierpniu 1962 r. Dzisiaj znaczące dochody przynosi mu turystyka. Funkcje stolicy pełni w nim Kingston, założone na południowo-wschodnim wybrzeżu Jamajki pod koniec XVII w. Oficjalny język kraju to angielski, ale Jamajczycy posługują się najczęściej kreolskim Jamaican Patois (jamajski patois).

Więcej…

Finlandia, czyli zimowa ucieczka przed pluchą

Adam Stępień

 

                                                                                                             FOT. VISIT FINLAND AND MEDIA BANK

<< Prawdziwa zima już za pasem. Niektórzy zastanawiają się, jak się przed nią schować, ale tym, którym śnieg i mróz niestraszne, proponuję ucieczkę przed pluchą i szarością środkowoeuropejskiej aury, czyli wyprawę do Finlandii, a przede wszystkim fińskiej Laponii. Jeziora i rzeki skute lodem, zaśnieżone wzgórza i sauny opalane drewnem powinny skusić niejednego podróżnika, szczególnie że przy okazji można odwiedzić Świętego Mikołaja, pojeździć na biegówkach, zjeść stek z renifera, zapoznać się z najnowszymi trendami wzornictwa przemysłowego czy poczytać opowieści o Muminkach… >>

Republika Finlandii to państwo stosunkowo nowe na mapie Europy (istnieje od grudnia 1917 r.), choć sami Finowie żyli na tych terenach przez wieki, najpierw pod panowaniem szwedzkim, a później – rosyjskim. Mimo dość dużej powierzchni – 338 tys. km², kraj ten zalicza się do najsłabiej zaludnionych na kontynencie (ok. 18 osób na 1 km²). Każdego roku staje się jednak coraz bardziej popularnym kierunkiem podróży, w tym także Polaków.

Więcej…

Z czym kojarzy się Peru…?

opracował

MICHAŁ DOMAŃSKI

Zapytaliśmy o to pięciu wybranych ekspertów, którzy znają doskonale tę magiczną krainę Inków… Poniżej znajdują się ich krótkie wypowiedzi na ten temat.

 

JUSTYNA CEMPEL-RYBICKA

PREZES DELUXE TRAVEL CLUB

Tajemnicze, dzikie, bogate w historię i fascynujące Peru kojarzę przede wszystkim z Cuzco, które uznawane jest za najstarsze wciąż zamieszkane miasto kontynentu oraz za archeologiczną stolicę Ameryki. Dzieje świetności i upadku imperium Inków można poznać podczas zwiedzania pobliskich ruin – Sacsayhuamán. Mimo iż Cuzco w języku keczua (miejscowych Indian) oznacza pępek świata, to jednak – moim zdaniem – określenie to pasuje dzisiaj bardziej do wprawiającego w zachwyt, otulonego mgłą i owianego tajemnicą Machu Picchu. Jest to najlepiej zachowane inkaskie miasto. Wzniesiono je w XV w., kiedy cywilizacja Inków znajdowała się u szczytu potęgi. Po ok. 100 latach zostało jednak opuszczone w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Machu Picchu podzielone jest na dwie części – rolniczą oraz mieszkalną ze Świątynią Słońca, Pałacem Królewskim, Świętym Placem i obserwatorium astronomicznym Intihuatana. W lipcu 2007 r. ogłoszono je jednym z siedmiu cudów świata nowożytnego.

Więcej…