Madera jest wspaniałym celem podróży o każdej porze roku, ale to zazwyczaj ostatnie dni kwietnia i maj stanowią wyjątkowy czas na tej wyspie. To wtedy zwykle odbywa się na niej jedno z najpiękniejszych wydarzeń kulturalnych całego archipelagu – Festiwal Kwiatów (Festa da Flor de Madeira). Wyjątkowo w 2020 r. z uwagi na ogólnoświatową pandemię COVID-19 władze portugalskiego regionu zdecydowały się przenieść tę barwną i widowiskową imprezę na wrzesień br.

 

Dzieje Festiwalu Kwiatów na Maderze sięgają 1954 r., kiedy to zorganizowana została z sukcesem fiesta pod nazwą Baile da Rosa. Gwoździem programu (od 1979 r.) jest coroczna Parada Kwiatów – Cortejo Alegórico da Flor. Przechodzi ona zawsze w niedzielne popołudnie przez ulice historycznego centrum maderskiej stolicy, Funchal. Wydarzenie to ściąga nie tylko samych Maderczyków do miasta, ale także tysiące zagranicznych gości na wyspę. Podczas tego fascynującego spektaklu przez mniej więcej dwie godziny można cieszyć oczy efektownie przystrojonymi, pomysłowymi platformami uformowanymi z kwiatów oraz wspaniałymi choreografiami tanecznymi przygotowanymi przez lokalnych mieszkańców w każdym wieku. W paradzie idą tancerze, wykonawcy piosenek i inni artyści, wszyscy ubrani w przepiękne, misternie zaprojektowane kwiatowe kreacje. Wśród uczestników panuje niesamowita atmosfera, a na ich twarzach pomimo zmęczenia widać szeroki uśmiech. Kolorowy i radosny pochód można podziwiać za darmo. Poleca się jednak zajęcie miejsca przy barierkach na długo przed startem barwnej parady. Drugą opcję, ale płatną, stanowią gotowe trybuny, pozwalające obserwować tę wyjątkową imprezę bez stresu. Parada Kwiatów transmitowana jest również na żywo w lokalnej telewizji.

Festa da Flor de Madeira to nie tylko opisany wyżej widowiskowy pochód. To przede wszystkim piękne kilkutygodniowe święto, w którym warto uczestniczyć przynajmniej raz w życiu. Dzień przed Cortejo Alegórico da Flor, w sobotę, odbywa się w centrum Funchal inna uroczystość: Muro da Esperança. W tym dniu co roku od ponad 30 lat duże grupy dzieci wraz z rodzicami (tzw. Cortejo Infantil) maszerują z kwiatami w ręku w kierunku Praça do Município (Placu Miejskiego), aby zostawić je w tzw. Ścianie Nadziei (to od niej pochodzi nazwa obchodów), symbolizującej wezwanie do pokoju na całym świecie. W pozostałe weekendy spodziewać się możemy innych ważnych wydarzeń, o których poinformują nas na swojej stronie internetowej władze turystyczne archipelagu – Direcção Regional do Turismo da Madeira (www.visitmadeira.pt). W 2019 r. były to m.in. wystawa zabytkowych aut oraz plenerowy pokaz mody inspirowanej kwiatami – Madeira Flower Collection. Podczas festiwalu na mieszkańców wyspy i turystów czekają w Funchal barwne ekspozycje i dekoracje kwiatowe, koncerty, przedstawienia, mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi, a nawet duże dywany z kolorowych płatków stworzone na chodnikach i drogach spacerowych. Tradycja ta pochodzi od dekorowania tras procesji kościelnych. Na jednym z głównych deptaków Funchal powstaje targ z budkami sprzedającymi nie tylko kwiaty i sadzonki, ale także lokalne specjały, a zwłaszcza napój o nazwie poncha.

Poza ozdobami przygotowanymi przez mieszkańców najpiękniejsze dekoracje wykona... sama natura. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ Madera stanowi prawdziwą wyspę kwiatów, zachwycającą bujną i kolorową roślinnością. Niezależnie od tego, czy wybierzemy się na nią w maju, czy też wrześniu, z pewnością dobrym pomysłem będzie wizyta w jednym z jej przepięknych ogrodów botanicznych, np. Jardim Botânico da Madeira albo Parque Municipal do Monte (znanym również jako Parque Leite Monteiro) w Funchal.

Tekst powstał na bazie artykułu Festiwal Kwiatów na Maderze – fotorelacja 2019: 

https://sayyestomadeira.com/festiwal-kwiatow-na-maderze-fotorelacja-2019/ 

 

 

 

 

 

 

 

WYSPA LEMURÓW W KSIĄŻKACH I NA EKRANIE

res ce6e14cda0c035730e33af104daae860 full

Bez wątpienia najbardziej znanym polskim autorem piszącym o Madagaskarze jest Arkady Fiedler (1894–1985), pisarz, przyrodnik, podróżnik i porucznik Wojska Polskiego

Czytaj Więcej >>

KAZACHSTAN JAKO CEL TURYSTYKI BIZNESOWEJ

Expo 2017  Nur Alem  Pavilion

 W 2017 r. w Astanie (dzisiejszym Nursułtanie) odbyła się prestiżowa wystawa EXPO, która przyciągnęła gości z całego świata. Stolicę Kazachstanu wybrano nie bez powodu – to obecnie jedno z ciekawszych miejsc do organizowania wydarzeń branżowych, targów, konferencji, kongresów, spotkań firmowych czy wyjazdów integracyjno-motywacyjnych.

 Czytaj Więcej >>

MADERA – ŚLADAMI RONALDA

CR7 Cristiano Ronaldo Mural Madeira by Richard Wilson - richardwilsonartwork

Portugalska wyspa Madera, mimo swojego małego rozmiaru (741 km² powierzchni i ok. 270 tys. mieszkańców), zapisała się na turystycznej, kulinarnej i sportowej mapie naszego globu. Czytaj więcej >

FESTIWAL KWIATÓW NA MADERZE

IMG 1805

Madera jest wspaniałym celem podróży o każdej porze roku, ale to zazwyczaj ostatnie dni kwietnia i maj stanowią wyjątkowy czas na tej wyspie. To wtedy zwykle odbywa się na niej jedno z najpiękniejszych wydarzeń kulturalnych całego archipelagu – Festiwal Kwiatów (Festa da Flor de Madeira).  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Wszystkie cuda Trentino

ROBERT PAWEŁEK

 

Jeśli nie wiesz, jak wygląda raj, jedź do Trentino! – mawiają Włosi. Miłośnikom białego szaleństwa region ten oferuje 800 km nartostrad, a amatorom sportów wodnych – setki jezior i rzek. A wszystko to pośród majestatycznych szczytów Dolomitów, jednych z najpiękniejszych gór świata, wpisanych w 2009 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Każdy narciarz ma swoje ulubione miejsca. Jedni wolą szwajcarskie, austriackie czy słoweńskie kurorty, inni, jak np. sam król nart – Alberto Tomba, Dolomity. Bardzo lubił je także papież Jan Paweł II, też narciarz. Trasy zjazdowe prowadzą tu pośród szczytów, przez zaśnieżone doliny. Warto poczekać do zmierzchu, żeby stać się świadkiem magicznego zjawiska nazywanego po włosku enrosadira, kiedy czerwona, słoneczna poświata oblewa szczyty. Te niesamowite widoki można również podziwiać o świcie. Zachwycał się nimi Johann Wolfgang von Goethe, choć sam nie jeździł na nartach.

Więcej…

Peru, czyli skarb Andów

LUCYNA LEWANDOWSKA

www.lucyna-lewandowska.pl 

 

« Natura obdarowała ten kraj niemal wszystkim, co można sobie wymarzyć. Pustynne wybrzeże Pacyfiku („costa”) ciągnie się przez niemal 2,3 tys. km. Równolegle do linii brzegowej, w niedużej od niej odległości, wznosi się surowy, wyżynny region („altiplano”), a zaraz za nim pasmo Andów („sierra”) z najwyższym szczytem w peruwiańskich granicach – masywem Huascarán (6768 m n.p.m.). Leżącą za majestatycznym łańcuchem górskim wschodnią część kraju pokrywa wilgotny las równikowy („selva”). »

Więcej…

W Andaluzji, gdzie zawsze świeci słońce

Monika Bień-Königsman

www.hiszpanskiesmaki.es

 

« Na południu Hiszpanii znajduje się miejsce niezwykłe. Jego historię opowiadają różne narody, a ich opowieści tworzą mieszankę barwną i fascynującą. Ta kraina kojarzy się ze światem z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Wpływy arabskie przyczyniły się tu do powstania zjawiskowej architektury i ciekawej kultury, w tym wyśmienitej kuchni. Nie można także zapominać o mieszkających w tym regionie ludziach, którzy przybyszy witają z uśmiechem na ustach. Ze względu na swój towarzyski charakter nie zamykają się w domach, ale wychodzą na ulice, do barów tapas i klubów z muzyką. Radością życia i ochotą do zabawy potrafią zarazić każdego. »

Więcej…