Obchodzony co roku 21 maja Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju służy nie tylko przypomnieniu bogactwa światowej kultury, ale także podkreśleniu znaczącej roli dialogu międzykulturowego dla budowania pokojowych relacji między ludźmi i zrównoważonego rozwoju świata. 

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju proklamowany został rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 20 lutego 2003 roku, w następstwie przyjęcia przez U|NESCO Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej 2 listopada 2001 roku. Obchody Dnia mają służyć mobilizacji rządów, polityków, instytucji kultury i uczestników życia społecznego do działań na rzecz promocji kultury, różnorodności kulturowej, dziedzictwa kulturowego – zarówno materialnego, jak i niematerialnego, przemysłów artystycznych, dóbr i usług związanych z kulturą. Dzień stanowi także okazję do podkreślenia potrzeby przeciwstawiania się nierównościom w traktowaniu kultur i konieczności szczególnej ochrony najbardziej podatnej na zniszczenie kultury krajów rozwijających się, w których zasadnicze znaczenie ma kształtowanie właściwej polityki kulturalnej i wypracowanie mechanizmów strukturalnych ochrony lokalnych kultur, w tym ich szczególnie istotnego elementu – języka. 

Proklamując Dzień Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych kierowało się nie tylko zasadą poszanowania i ochrony praw człowieka, ale także wyjątkowym znaczeniem kultury jako czynnika prorozwojowego, sprzyjającego inkluzywności i dokonywaniu pozytywnych zmian społecznych. 

Rola ta podkreślona została silnie w przyjętej przez ONZ w 2015 roku Agendzie dla Zrównoważonego Rozwoju 2030 oraz Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego NZ A/C.2/70/L.59 w sprawie kultury i rozwoju

Dziś, w czasach kryzysu, spowodowanego epidemią COVID-19, kultura pełni szczególną rolę, jako źródło pocieszenia, nadziei i solidarności międzyludzkiej, a co za tym idzie - spoiwo społeczeństw. 

22 maja 2020 r., w godzinach 16.00-17.00, UNESCO oraz Wysoki Urząd Komisarza do spraw Praw Człowieka (OHCHR), organizują wspólnie z okazji Dnia specjalne webinarium, zatytułowane “Art-Lab for Human Rights and Dialogue”

Wydarzenie to będzie kolejnym z cyklu webinariów UNESCO „Inclusion in the time of COVID-19”, którego celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy na temat sposobów radzenia sobie z kryzysem COVID-19 na poziomie globalnym i lokalnym. Nacisk zostanie położony na społeczny wymiar działań włączających oraz na inicjatywy podejmowane w celu zwalczania rosnących przypadków rasizmu i dyskryminacji. 

Pięcioro „artywistów” (artystów i aktywistów) podzieli się z publicznością doświadczeniami, w jaki sposób dostosowali, w świetle Covid-19, swoje strategie dotarcia do najsłabszych i najbardziej potrzebujących, którzy są również najczęściej niedostrzegani. Wyjaśnią także, w jaki sposób pandemia przyczynia się do ujawnienia nieznanych dotąd realiów życia społecznego, których po Covid-19.nie będzie już można ignorować. 

Webinarium ma rzucić światło na ważną rolę sztuki i kultury jako narzędzi dialogu i rozwoju w sytuacji narastania problemów gospodarczych, społecznych i kulturowych wywołanych przez pandemię. Inicjatywa wpisuje się w zainicjowaną wcześniej przez UNESCO światową debatę na temat roli kultury i sztuki w dobie COVID-19, w ramach której w ub. miesiącu rozpoczęta została światowa kampania #ResiliArt i zainicjowana także akcja kursów online . #ArtConnectsdla dzieci i młodzieży specjalnych potrzeb. 

Webinarium Art-Lab organizowane jest w ramach seminariów internetowych UNESCO poświęconych społecznemu wymiarowi inicjatywy ONZ pod hasłem „Nie pominąć nikogo”. Skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką szeroko rozumianej różnorodności kulturowej, w szczególności do organizacji międzynarodowych i regionalnych, nauczycieli akademickich, studentów, organizacji pozarządowych i decydentów. 

...

WYSPA LEMURÓW W KSIĄŻKACH I NA EKRANIE

res ce6e14cda0c035730e33af104daae860 full

Bez wątpienia najbardziej znanym polskim autorem piszącym o Madagaskarze jest Arkady Fiedler (1894–1985), pisarz, przyrodnik, podróżnik i porucznik Wojska Polskiego

Czytaj Więcej >>

KAZACHSTAN JAKO CEL TURYSTYKI BIZNESOWEJ

Expo 2017  Nur Alem  Pavilion

 W 2017 r. w Astanie (dzisiejszym Nursułtanie) odbyła się prestiżowa wystawa EXPO, która przyciągnęła gości z całego świata. Stolicę Kazachstanu wybrano nie bez powodu – to obecnie jedno z ciekawszych miejsc do organizowania wydarzeń branżowych, targów, konferencji, kongresów, spotkań firmowych czy wyjazdów integracyjno-motywacyjnych.

 Czytaj Więcej >>

MADERA – ŚLADAMI RONALDA

CR7 Cristiano Ronaldo Mural Madeira by Richard Wilson - richardwilsonartwork

Portugalska wyspa Madera, mimo swojego małego rozmiaru (741 km² powierzchni i ok. 270 tys. mieszkańców), zapisała się na turystycznej, kulinarnej i sportowej mapie naszego globu. Czytaj więcej >

FESTIWAL KWIATÓW NA MADERZE

IMG 1805

Madera jest wspaniałym celem podróży o każdej porze roku, ale to zazwyczaj ostatnie dni kwietnia i maj stanowią wyjątkowy czas na tej wyspie. To wtedy zwykle odbywa się na niej jedno z najpiękniejszych wydarzeń kulturalnych całego archipelagu – Festiwal Kwiatów (Festa da Flor de Madeira).  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Kolory i smaki RPA

MARIUSZ KAPCZYŃSKI
redaktor naczelny portalu Vinisfera.pl

<< Nawet najwybredniejszemu turyście uda się spędzić w tym niezmiernie barwnym zakątku świata niezapomniane wakacje. Czymkolwiek się interesuje, na pewno znajdzie to na południowym krańcu Afryki. Kapsztadzkie ulice przypomną mu o dawnych czasach, wybrzeża dwóch oceanów – Atlantyckiego i Indyjskiego – zachwycą surowością pejzaży, a dzikie zwierzęta nauczą pierwotnych praw natury. A gdy zmęczony nadmiarem wrażeń usiądzie, żeby chwilę odpocząć, kieliszek wyśmienitego południowoafrykańskiego wina wprawi go w błogi nastrój satysfakcji z odbytej podróży. >>

Więcej…

Kanada – niezapomniany zapach wolności

PIOTR TOMZA

 

Takiego połączenia zaawansowanego rozwoju cywilizacyjnego z surową i dziką przyrodą nie ma chyba w żadnym innym kraju na świecie. Choć może raczej należałoby powiedzieć: „w żadnych innych dwóch krajach”. Bo nazwa „Kanada” nie wszędzie brzmi jednakowo. Za to kraj, do którego odsyła, wszystkich zniewala swym pięknem.

Do tego, żeby Kanada definitywnie podzieliła się na dwie części, brakowało naprawdę niewiele i to całkiem niedawno… W 1995 r. w referendum zorganizowanym przez secesjonistów, domagających się niepodległości dla francuskojęzycznego Québecu, zwolennicy utrzymania jedności państwa zwyciężyli w stosunku zaledwie 50,6 do 49,4 proc. głosów. Kanada pozostała więc jednym krajem, co nie oznacza, że zniknęły wewnętrzne różnice.

Więcej…

W sercu noszę Kenię

EWA SERWICKA

www.dalekoniedaleko.pl 

 

« Słynąca ze swojej dzikiej przyrody Kenia kusi nie tylko niezapomnianymi przeżyciami, jakie czekają uczestników safari oglądających zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Z zapierających dech w piersiach parków narodowych blisko tu już na długie, piaszczyste plaże, na których można błogo wypoczywać i zapomnieć o trudach codzienności. Wizyta w tym kraju będzie z pewnością podróżą pełną niezwykłych doświadczeń, zachwytów i radości. »

Więcej…